Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Adalar’daki fayton kararları Sosyal Medyada

Adalar’ın geleneksel hale gelen faytonları, gün geçtikçe daha fazla atın ölümüne yol açınca, bu uygulamanın kalkması gündeme gelmişti.

Bir süredir takip edilen çözüm üretme çalışmaları sürerken, atların Ruam hastalığına yakalanması ve bu yüzden itlaf edilmesine de büyük tepki gösterildi.

MTM Medya Takip Merkezi profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup sonuçlarına göre, konuyla ilgili 65.000 yorum yapıldı.

Sosyal medya kullanıcıları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün açıklamalarını, yakından takip etti.

Görüşmeler sonucunda, Adalar’da ulaşımın, elektrikli araçlarla yapılmasına karar verildiği açıklandı.

Ada halkının tutumu

Adalar’da yaşayan insanlar, faytonun Ada’ya özgü bir ulaşım aracı olduğunu ve tamamen kaldırılmasını istemediklerini belirtti. Sosyal medya kullanıcıları, Ada halkının bu açıklamasını doğru bulmadığını belirtti.

Ekrem İmamoğlu da Ada sakinlerinin bu talebine sıcak bakmadığına dair paylaşım yaptı. @ekrem_imamoglu hesabından verilen mesaj, konuyla ilgili iletiler arasında, en fazla etkileşim alan paylaşım oldu.

Faytoncular Odası’ndan protesto

Bu düzenlemelere farklı bir tepki de İstanbul Faytocular Odası Başkanı Hıdır Ünal’dan geldi. Ünal yaptığı açıklamada “Ya büyükşehir belediyesinin yetkilileri gelir bu meseleyi çözer, hayır biz çözüme yaklaşmayacağız diyorlarsa ben ve bütün faytoncu esnafı arkadaşlar, eşlerimizle çocuklarımızla birlikte bu iş sonlanana kadar açlık eylemi başlatacağız. Bütün atların da yularlarını alıp adaya serbest biçimde bırakacağız.” dedi.

Ünal’ın bu açıklaması da sosyal medyada tepki topladı. İşte bazı paylaşımlar: