Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Asgari Ücret Sosyal Medya’nın da gündeminde

Yeni yılın yaklaşmasıyla, asgari ücrete yapılacak zam görüşülmeye başlandı. Ülkenin büyük bir kesimini ilgilendiren asgari ücret zammı merakla bekleniyor, bu bekleme esnasında da konu, bir çok ortamda yorumlanıyor.

Sosyal medya da asgari ücret tartışmalarının yapıldığı mecralardan biri oldu. Görüşmeler sürerken, asgari ücretin kaç TL olduğu ve bu ücretle neler yapılabileceği, zammın ne kadar olması gerektiği, siyasetçilerin yorumu vb. bir çok detay, kullanıcılar tarafından paylaşıldı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme platformu Digilup sonuçlarına göre, #asgariücret yorumları 100 bine ulaştı.

En fazla etkileşim alan paylaşım, üniversite mezunlarının asgari ücretle işe başlamasını içeren yorum oldu. Ve asgari ücret miktarıyla birlikte, Türkiye’deki işsizlik oranlarına değinildi.

Sosyal medyada, asgari ücret-yoksulluk-simit benzetmeleri çokça yapıldı. Ayrıca, simit ile yapılan açıklamalara karşın, simit görselleri ve simit ile ilgili mali hesaplar öne çıktı.

Simit ile ilgili ironik görseller paylaşıldı.

Bu görüşmeler esnasında, asgari ücretin açlık sınırı doğrultusunda hesaplanması, olumsuz karşılandı, yoksulluk ile ilgili yorumlar yapıldı.

Sosyal medya kullanıcıları, paylaşımlarında; başta siyasetçilerin maaşları olmak üzere, Türkiye’deki bir çok hizmetin ücretlerine yer verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin 1 dakikalık masrafı bir asgari ücret ile aynı.” İddiasında bulundu. Doğruluk Payı adlı oluşum da Karamollaoğlu’nun bu açıklamasını doğrulayan bir paylaşım yaptı.

Nihat Sırdar da tartışmaya dahil oldu

Ünlü radyocu Nihat Sırdar da asgari ücret tartışmasına dahil olarak, TÜİK’in açıklamasına dönük paylaşım yaptı. TÜİK’in 311 TL zam olmalı açıklamasıyla ilgili, takipçileri ve dinleyicilerinden 311 TL’ye na alınır sorusunun cevabını istedi. Sosyal medya kullanıcıları da Sırdar’ın bu çağrısına çeşitli cevaplar verdi, #311lirayla hashtagi TT oldu.