Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Aziz Nesin Sosyal Medyada Anıldı

DigiLUP, usta edebiyatçının 24’üncü vefat yıldönümünde sosyal medya yansımalarını araştırdı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin Profesyonel Sosyal Medya Dinleme Servisi DigiLUP’ın verilerine göre Aziz Nesin 18 Bin 65 paylaşımda anıldı.

UNESCO’nun yayınladığı Dünya Çeviri Bibliyografyası olan Index Translationum’a göre Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Nazım Hikmet’in ardından yabancı dillere eserleri en çok çevrilen dördüncü yazar olan Mehmet Nusret Nesin ya da Türk Edebiyatı’nda bilinen adıyla “Aziz Nesin” vefatının 24’üncü yıl dönümünde sosyal medya kullanıcıları tarafından yâd edildi.

Aziz Nesin ile ilgili yapılan paylaşımlar arasında en çok etkileşimi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun resmi twitter hesabından attığı tweet aldı. İmamoğlu’nun Aziz Nesin için “….Arkasında çok sayıda eser ve çocuk sevgisiyle yaptığı güzel iş bıraktı,  kendisini vefat yıl dönümünde saygıyla anıyorum” diyerek sonlandırdığı tweet, DigiLUP verilerine göre;  23 Bin 200 etkileşim aldı ve yaklaşık 2 Milyon 900 bin potansiyel kullanıcıya ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in tweetleri ise  usta yazar ile ilgili yapılan paylaşımlarda en çok etkileşim alan ilk 10 paylaşımdan ikisi oldu.

Aziz Nesin, #Madımak, #unutMADIMAKlımda ve #SivasKatliamı  hashtagleriyle yapılan paylaşımlarla da anıldı.  Bu hashtaglerle yapılan paylaşımların yaklaşık 6 Bini Aziz Nesin ile ilgiliydi.

Aziz Nesin’in Madımak Katliamı ile ilgili söyledikleri de en çok paylaşım yapılan konular arasındaydı.

Yazarın aforizmalarıyla ilgili yapılan paylaşımlarda en çok etkileşimi alan sözü ise “Alevi değilsin ki sana ne oluyor? Dedi, insan değilsin ki sana nasıl anlatayım” paylaşımıyla @LadesBet twitter hesabı aldı. DigiLUPın araştırmasına göre bu tweet, Bin 600 Retweet, 9 Bin 500 Beğeni aldı ve yaklaşık 10 bin kullanıcıya ulaştı.