Big data, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz kavramlardan biridir. Adını çok sık duysak da tam olarak ne olduğunu pek bilmediğimiz bu kavramın büyümesine ve gelişmesine her geçen gün katkı sağlarız. Big data yani büyük veri; gözlemlerden, araştırmalardan, arama motorlarından, sosyal medyadan, forumlardan, bloglardan, ve farklı pek çok kaynaktan bulunan verilerin işlenebilir hale getirilmiş şeklidir. Big datayı ve veri madenciliğini daha detaylı açıkladığımız aşağıdaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Büyük Veri Analizi Nedir?

Büyük veri analizi, verilerden yararlı sonuçlar elde etmek için verileri toplama ve toplanan verileri düzenleme işlemidir.

Big Data Ne İşe Yarar?

Big Data pek çok alanda kullanılır. Örneğin işletme alanında müşteri analizi yaparken,

Sonrasında dağıtım ve lojistik optimizasyonu, müşteriyi kişileştirme gibi çok işe yaramaktadır.

Kamuda pek çok farklı alanda yine big data kullanılır. Verilere ulaşımı sağlama, özel verilere gizlilik oluşturma, risk ve sahtekarlığı azaltmak için bu ve bu gibi durumlarda da kullanılır. Eğitim alanında da big data büyük önem taşımaktadır. Eğitim sistemlerinin programlanarak oluşturulması, öğrenci analizi, ders planlaması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Yine önemli bir alan olan sağlık alanında da big data kullanılır. Hastaların kişisel bilgilerinin saklanması, hastalık tespiti, hasta kontrolü gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

Veri Madenciliğinin Aşamaları Nelerdir?

Veri madenciliği yani Data Mining, iş dünyasındaki büyük verileri keşfetmek için oluşturulmuştur. Yeni ve anlamlı bilgiler elde etmek için değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarır. Veri madenciliği 3 ana aşamadan oluşmuştur. Bu aşamalar;

Data Madenciliği ürünleri analiz etme, ürün önerileri sunma, dolandırıcılıkların önüne geçme ve doğru kararlar almak gibi birçok kritik noktada bize yardımcı olur. Eğer siz de şirketiniz için en doğru kararları vermek, stratejiler belirlemek istiyorsanız, Türkiye’nin öncü veri madenciliği hizmetimize göz atabilirsiniz!

Bu yazımızda big datayı sizlere detaylıca açıkladık ve big data ve veri madenciliği hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladık. Daha fazlası için bizi takip edebilir, hizmetlerimizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Fatma Girik, Türkiye’yi aynı duyguda birleştirdi

Sosyal medyada Çiniofil ile karşılaştınız mı?

2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir