Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Bir Kadın Cinayeti Daha!

Türkiye bugün, yeni bir kadın cinayetine daha tanık oldu. Kırıkkale’de, 10 yaşındaki kızının önünde, eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut, ülkeyi yasa boğdu.

Hem Emine Bulut hem de kızının haykırışları, kadın cinayetlerini tekrar gündeme getirdi.

Sosyal medya kullanıcıları da olaya tepkisiz kalmadı. DigiLUP sonuçlarına göre 1 milyona yakın paylaşımda, Emine Bulut ile birlikte kadın cinayetleri yorumlandı.

Twitter’da #EmineBulut hashtagi TT listesine girdi. Bazı sosyal medya kullanıcıları, Türkiye’de boşanma sisteminin, namus algısının sonuçları olduğuna değinirken, büyük bir çoğunluk, bu kişilerin yüzde yüz haksız olduğunu vurgulayan paylaşımlar yaptı.

Olay anının çekildiği kamera görüntüleri, sosyal medyada hızla yayıldı. Annenin “ölmek istemiyorum” kızının da “anne lütfen ölme” çığlıkları, şiddete yapılan tepkiyi arttırdı. Videonun yayılmasıyla, videoyu çeken kişiler ve o an orada olanların kadına yardım etmemesi eleştirildi.

Spor kulüplerinden destek

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor başta olmak üzere, bir çok spor kulübü, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla, olayı kınadıklarını ve sessiz kalmayacaklarını duyurdu.

Haluk Levent, konuyu takip edeceklerini açıklayan paylaşımda bulundu. Levent’in @haluklevent hesabından yaptığı paylaşım şöyle: Bu ülkede kadın olmak! Çocuk olmak! #EmineBulut ile ilgili tüm twitlerinizi okudum. @av_turgayozcan ve ekibi ile birlikte katil’e en ağır ceza verilmesi için uğraşacağız. Emine’nin evladı artık bizim evladımızdır! Ahbap’lar olarak ne gerekiyorsa yapacağız.

Sporcular ve sanatçıların yanı sıra, birçok siyasetçi de olayı kınayan paylaşımda bulundu. Paylaşımlarda, boşanmaların engellenme çabaları, namus konusu, kadınların korunamaması gibi meselelere değinildi.

Paylaşımlarda kullanılan görsellerde; olay anının videosunun yanısıra, Emine Bulut’un, kızıyla güzel bir günde çekilmiş fotoğrafı ve katilin fotoğrafı öne çıktı.

Trend Topic’de ana gündem

Bugün Twitter’da #EmineBulut Trend Topic listesinin 1. Sırasında yer aldı. Listedeki diğer hashtagler de bu konuyu içerdi. Münevver ve Özgecan’ın da hatırlatıldığı sosyal medya gündeminde, konuyla ilgili TT olan diğer başlıklar:

  • Ölmekistemiyorum
  • İdamŞart
  • KadınaŞiddeteHayır
  • AnneLütfenÖlme
  • MünevverKarabulut
  • CemGaripoğlu
  • İdamİstiyoruz
  • Namus
  • ArtıkYeter
  • Özgecan

İdam çağrısı yapıldı

Daha önceki kadına şiddet olaylarında olduğu gibi, bu cinayette de idam çağrısında bulunuldu. Sosyal medya kullanıcıları, katillerin idam edilmesini yorumladı.

Emine Bulut paylaşımlarına ayrıca, kısa bir süre önce, Konya’da 3 çocuğunun gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Tuba Erkol yansıdı.

Olayla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, failin en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacağını duyurdu.