Bugün, Birleşmiş Milletler’in, çocuk haklarına dair hazırlanan sözleşmeyi kabul edişinin 30. Yıldönümü.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 20 Kasım 1989’da BM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren sözleşmeyi, Türkiye, 1995 yılında imzaladı.

Bu sebeple, her yıl 20 Kasım’da “kutlanan” World Children Day, sosyal medyaya da yansıdı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya listening servisi Digilup sonuçlarına göre, 150 bine yakın paylaşımda, Dünya Çocuk Günü’ne değinildi.

Paylaşımlara yansıyan hashtagler arasında; #WorldChildrenDay, #DünyaÇocukGünü, #DünyaÇocukHaklarıGünü, #20KasımDünyaÇocukHaklarıGünü yer aldı. Bu hashtaglerin bir kısmı, Twitter’da TT oldu.

Dünyadaki sosyal medya yansımalarında, UNICEF paylaşımları öne çıkarken, Türkiye’de 50 bini aşkın paylaşım yapıldı.

Farkındalık çalışmaları

Dünyada, World Children Day olarak kutlanan gün, Türkiye’deki paylaşımlara, Dünya Çocuk Günü ve Dünya Çocuk Hakları Günü olarak yansıdı. Çocuklarla birlikte yapılacak, çocukların eğitimlerine katkı sağlayacak ve çocuk haklarına farkındalık oluşturacak kampanyalar yapıldı.

Sonuçlar arasında, spor kulüpleri ve sporcular tarafından paylaşılan iletiler, en fazla etkileşimi aldı.

Çocukların edinemediği haklara değinildi

Dünya Çocuk Günü’nde, çocuk hakları üzerine farkındalık oluşturulmaya çalışılırken, çocukların edinemedikleri haklara değinildi.

Çocuklara yönelik tacizler, her çocuğun eğitime erişiminin kısıtlı olması, çalışan çocuklar, mülteci çocukların yaşadıkları gibi, konular öne çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir