Koronavirüs tedbirleri kapsamında, camilerde cemaat ile cuma namazı kılınmasına ara verilmişti. Dün itibariyle, sosyal mesafe korunarak cuma namazına yeniden başlandı.

Yeni düzene alışmaya çalışan cemaat ile farklı enstantaneler ortaya çıktı. Mesafeli düzen kapsamında camiye sığmayan insanlar, valiliğin belirlediği çeşitli alanlarda cuma namazını kıldı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, 200 bine yakın iletide, cuma namazının yeniden kılınmaya başlanmasının heyecanı paylaşıldı.

Fahrettin Koca da paylaştı

En fazla etkileşim alan paylaşım, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından yapıldı. Namazını mesafeye uygun şekilde kılanlara teşekkür eden Koca, Allah ile yakınlığın önemli olduğunu vurguladı.

Yaş sınırı yine vardı

Bu sürede sokağa çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlar, cuma namazında da cemaat ile yan yana gelemedi. Bu sebeple stadyuma giremeyen bir vatandaş, sosyal medya kullanıcılarının yorumlarına konu oldu.

Stadyumlar da doldu

Sosyal mesafe sağlandığı için, camilerde yer kalmayınca, valiliklerin belirlediği stadyumlar da cuma namazı için hazırlandı. Stadyumlardaki görüntüler, sosyal medyada en fazla paylaşılan görseller arasında yer aldı.

Ayasofya paylaşımlarında artış

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, “Salgın Sonrası İlk Cuma namazını Ayasofya Camii ile Sultan Ahmet Camii Arasında Kıldıracağım” açıklamasından sonra, Ayasofya öne çıktı. #29MayıstaAyasofyaAçılsın hashtagiyle kampanya başlatıldı.

Öğretmenlere görev

Bazı internet sitelerinde, camilerin cuma namazı için açılmasıyla birlikte, öğretmenlere maske ve dezenfektan dağıtma görevi verildiğine dair haberler yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir