Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Data Takibi Nedir? Nasıl Yapılır?

Data kelimesi İngilizcede veri anlamına gelmektedir. Veri; bir konuda yapılan araştırma, bilgi edinme, tartışma, akıl yürütme sonucunda elde edilen, işlenmemiş ve sistemleştirilmemiş ham bilgidir. İnternet dünyasında yapılan her hareket datalar sayesinde oluşturulur.

Peki, data takibi ne demek? Data takibi nasıl yapılır? Şimdi sizler için bu soruları yanıtlayacağız.

Data Takibi Nedir?

Data takibi öncesinde ham bilgiler, veriler toplanır. Sonrasında toplanan bilgiler, incelenerek ve temizlenerek asıl gerekli, işe yarar bilgilere ulaşılır. Data takibi, toplanan tüm veriler kullanılarak bir sonraki aksiyonda neler yapılacağı konusunda yapılan işlemlerdir. Bir sonraki adım için data takibi, büyük önem taşımaktadır. Önemli verileri, önemli bilgileri ortaya çıkarmak ve bu bilgileri kullanmak için data takibi yapılır. Özellikle iş hayatında data takibi olmazsa olmaz işlemlerdendir. Başarıya ulaşmak isteyen işletmeler bu yöntemi uygularlar. Data takibi yapmayan işletmeler ile yapan şirketler arasında büyük farklar bulunur.

Data Takibi Nasıl Yapılır?

Data takibi yapılırken uygulanan belirli aşamalar vardır. Data takibi işlemi öncesinde hazırlık yapmak gereklidir ve bu bağlamda veri akışı sağlanır. Aslında bu aşamada konu ile ilgili veriler entegre edilir, bu işlemi uygulamak daha düzenli ve hatasız bir çalışma sağlar. Bu süreç bittikten sonra önemli adıma geçilir. Veri ve bilgi kısmı data takibinin en önemli adımlarından bir tanesidir. Bu noktada bilgiler eksik ve de hatalı olmayacak şekilde belirlenmelidir. İşlem sırasında bir hata yapmamak için titizlikle yürütülmelidir. Yine de herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalındığında hemen çözüm odaklı olup düzeltme, iyileştirme işlemlerine gidilir. Bu noktada yapılacak yöntem ise, sorunun tam olarak ana kaynağını bulmak olacaktır. Sorun bulunduktan sonra, analiz yöntemiyle çözüme ulaşmak kolay olacaktır.

Yukarıda sizler için data takibi konusunda detaylı açıklamalarda bulunduk. Data takibi konusunda sizlere çeşitli bilgiler sunduk. “Data nedir, data takibi nasıl yapılır?” Bu soruların cevaplarını verdik. Data yani veri kavramını, bu kavramın hayatımızdaki yerini açıklayarak sizleri data takibi konusunda bilgilendirmeyi hedefledik.

İlginizi Çekebilir:

Sözlüğümüzde yeni bir kelime: Covirgin

Twitter Space’de ses kaydı yapılmaya başlandı