Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Facebook’ta kripto para hazırlığı

Facebook, kripto parasını 2020 yılında kullanıma sunmayı planlıyor.

Facebook’un bir süredir gündemde olan kripto para projesine dair yeni bir gelişme yaşandı. Buna göre, sosyal medya devinin birçok ülkedeki kullanıcısına dijital ödeme olanağı sunacak kripto parası 2020 yılının başlarında kullanıma sunulacak.

Adının GlobalCoin olacağı dillendirilen para birimi aracılığıyla Facebook‘un 2,4 milyar aylık kullanıcısı diğer para birimlerini dijital paraya çevirebilecek, böylece de herhangi bir banka hesabına gerek duymaksızın ödeme yapabilecek ya da para transferi gerçekleştirebilecek.

The Guardian’ın BBC’ye dayandırdığı habere göre, Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz ay İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’le bir araya geldi ve kripto para planlarını değerlendirdi. Konuya dair ABD Merkez Bankası yetkilileriyle de görüşen Zuckerberg, insanlara daha az maliyetli ve güvenli para alışverişi sağlama hususunda Western Union gibi şirketlerle de diyalog halinde.

Facebook, dijital parasını istikrarlı kılmak için değerini dolar, euro ve Japon yeni gibi para birimlerinin oluşturduğu bir sepete sabitleyecek.