Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

İstanbul sözleşmesi yaşatır mı öldürür mü?

Kadın cinayetleri, sık sık sosyal medyada çeşitli paylaşımlara ve yorumlara konu oluyor. Özellikle, bu cinayetlere yenisi eklendiğinde ve hikayeleştirilebilecek bir vaka olduğunda, sosyal medya yansımalarında ciddi bir artış görülüyor. Geçen hafta yaşanan Emine Bulut cinayetiyle birlikte, kadına dönük şiddet olaylarının medya yansımaları yeniden arttı.

Sosyal medya kullanıcıları, bu tartışmaya İstanbul Sözleşmesini de dahil etti. Bazı sosyal medya kullanıcıları İstanbul Sözleşmesini gerekli bulurken, bazı sosyal medya kullanıcıları, bu sonuçlara İstanbul Sözleşmesinin sebep olduğunu belirtti.

DigiLUP listening sonuçlarına göre, Ağustos 2014’te yürürlüğe giren ve toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine dayanan İstanbul Sözleşmesi, sosyal medyada 100 bin iletiye yansıdı.

Aynı konu iki farklı hashtag

Kadın cinayetleriyle ilgili paylaşımlara eklenen İstanbul Sözleşmesi, #İstanbulSözleşmesi hashtaginin yanı sıra, karşıt görüşte iki hashtag ile yorumlandı.

Sözleşmenin, toplumsal cinsiyet eşitliğini merkezine aldığını savunan ve uygulanması halinde şiddeti azaltacağını düşünen kullanıcıların #İstanbulSözleşmesiYaşatır hashtagi 26.000 iletiye yansıdı.

Sözleşmenin, kadınları ön plana çıkardığı, toplumun örf ve adetlerini yansıtmadığı, dini yanlışlıkların yaşandığı ve erkeklere haksızlık yapıldığını savunan sosyal medya kullanıcıları ise #İstanbulSözleşmesiÖldürür hashtagi ile 28.000 ileti paylaştı. Paylaşımlarda, İstanbul Sözleşmesinin imzalanmasıyla, cinayetlerin arttığı belirtildi.

Her iki görüşteki paylaşımlarda, çeşitli vaka hikayeleri, örnek verilerek, yorumlandı.

Ünlülerden destek

İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasına destek verenler arasında, medya ve iş dünyası, sanatçılar, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları da yer aldı. Sosyal medyada en fazla etkileşim alan mesajlar arasında; Leyla Alaton, Selin Sayek Böke, Hazal Kaya, Ceren Moray, Melis Alphan, Şengül Hablemitoğlu, Armağan Çağlayan, Sezgin Tanrıkulu paylaşımları yer buldu.

Meral Akşener’in Twiti öne çıktı

Kadına dönük şiddetin önlenmesi için imzalanan İstanbul Sözleşmesiyle ilgili paylaşım yapan kişilerden biri de Meral Akşener oldu. Akşener’in, kendi hesabından paylaştığı mesaj, 8 bine yakın etkileşim aldı.

İstanbul Barosu “yaşatır” dedi

İstanbul Barosu 25 Ağustos’ta kurumsal hesabından yaptığı paylaşımda, #İstanbulSözleşmesiYaşatır dedi ve sözleşmenin detaylarını anlatan bir video yayınladı.