Marka değeri, firmaların finansal değeri olarak bilinmektedir. Bir markanın bilinirliği, kârlılığı, sadakati, müşteri portföyü, müşteri ile kurduğu iletişim, yıllık cirosu, sattığı ürünler ve sayısı gibi birçok konu marka değerini belirler. Birçok firma, marka değerini arttırmak için belirli yöntemler kullanmaktadır. Firma gelirlerine etki eden unsurlar arasında marka değeri en önemli etkenlerden biridir. Müşteri tarafından tercih edilmek, prestij sahibi olmak ve rekabet ortamında avantaj sağlamak için marka değerini yükseltmek oldukça önemlidir.

Marka değerini oluşturan birçok unsur vardır. Bunlardan en önemlileri:

Marka Kimliğinizi Oluşturun

Firmanın marka kimliği ne kadar kurumsal ve akılda kalıcı olursa marka değeriniz o kadar artacaktır. Bir şirket kurmak, üretim yapmak ve bir marka ismi belirlemek, marka kimliği oluşturmak için yeterli değildir. Marka kimliği oluşturmak için; logodan reklamlara, marka isminden iletişim diline kadar, bütün detaylara dikkat edilmelidir. Kurumsal bir kimlik oluşturulduğunda logo, slogan gibi marka ile ilgili unsurlar insanlara markayı hatırlatır. Bu durum marka değerindeki artışın temelini oluşturan unsurlar arasındadır. Marka kimliğinizi oluştururken çok sıkı çalışmalar yapmalı ve bu marka kimliğinin uzun süreler korunması gerektiğini unutmamalısınız.

Müşteri Hizmetlerine Önem Verin

Marka değerinizi oluşturan en büyük unsurlardan biri müşteridir. Bu nedenle müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Müşteri hizmetlerinin kolay ulaşılabilir olması gerekmektedir. Aynı zamanda müşteri iletişiminin sadece satış öncesi ve süresince olması yeterli değildir. Satış sonrasında da müşteri iletişiminin sağlanması çok önemlidir. Ürün ve hizmetlerinizi deneyimleyen müşterilerin marka ile kolay ve verimli iletişim kurabilmesi müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkiler. Müşteri memnuniyeti sağlamak için başlıca yapmanız gerekenler:

Yapılan bu çalışmalar sonucu müşteri memnuniyetiniz, marka sadakatiniz ve marka değeriniz artacaktır.

Sosyal Medyada Markanızı ve Rakiplerinizi Takip Edin

Sosyal medya hem geleneksel hem de e-ticarette büyük bir güce sahiptir. Reklam, tanıtım, pazarlama gibi konularda sosyal medya oldukça önemli katkılar sağlar. Aynı zamanda müşterilerinizle iletişim için de kolaylık sağlar. Sosyal medyada rakiplerinizi yakından takip etmek sizin eksik ve geliştirilebilecek yanlarınızı gözler önüne serer. Aynı zamanda hedef kitleye ulaşmak konusunda da yardımcı olur.

Markanız ve rakiplerinizle ilgili sonuçları, sosyal medyada DigiLUP ile takip edebilir, analitik verilerine ulaşabilirsiniz. Sosyal medya takibi konusunda profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir