Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Millet Kütüphanesi Açıldı

Bir süredir yapımı devam eden, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, ihtişamlı bir törenle dün açıldı.

Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olan kütüphanede; 2 milyonu kitap, 2 milyonu süreli yayın olmak üzere, 4 milyon basılı eser bulunuyor. Ayrıca, 120 milyon makale ve rapor yanında, 550 bin e-kitap mevcut.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı, 125 bin metrekarelik alanı bulunan kütüphane, 7/24 açık olacak ve ziyaretçilerine ücretsiz ikramda bulunulacak.

Açılış konuşmasında, kitap okumanın önemine değinen Erdoğan, “Bu kitap seferberliğini daha da genişletecek, en kısa sürede 5 milyonu da aşan bir hacme kavuşacağız. Sizlerin kitaplarına da bu kütüphane açık sizler de hediyelerinizi getirebilirsiniz.” dedi.

Sosyal medyada gündem oldu

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nin açılışı, sosyal medyada da yorumlandı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin sosyal medya dinleme servisi Digilup sonuçlarına göre, 150 bin paylaşımda, kütüphane yorumlandı.

En fazla etkileşim alan ileti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın @RTErdogan hesabından yapıldı.

Erdoğan, paylaşımında kitap okumanın önemine değindi.

Kütüphane ile ilgili olumlu yorumlarını paylaşan sosyal medya kullanıcıları, millet kütüphanesinin, Türkiye için kültürel bir hazine olduğunu belirtti.

Kütüphane ile ilgili paylaşımlarda, kütüphane içinden ve dışından çekilen fotoğrafların yanı sıra, açılış esnasında kapıda yer alan sunumdan da görseller yer aldı.