Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Öğretmene Şiddet Sosyal Medyada

Gün geçtikçe artan şiddet haberleri, şu sıralar eğitim alanında gündemde.

Diyarbakır Kayapınar ilçesindeki bir okulda öğretmen davranışlarını beğenmediği öğrenciyi okul idaresine bildirdi. Velisi çağrılan öğrencinin yakınları, öğretmeni tekme tokat dövdü. Bu anın görüntüleri kameralara yansıyınca, sosyal medyada da paylaşıldı.

Görüntüde; öğretmenle tartışan veli ve yakınlarının, öğretmene şiddet uyguladığı, o anda bahçede bulunan öğrencilerin korkuyla etrafa kaçıştığı ve çevredeki yetişkinlerin olaya müdahale ettiği görülüyor.

Video, kısa sürede internette yayıldı ve sosyal medya kullanıcıları, okuldaki şiddet olaylarına karşı tepkisini paylaştı.

Okul bahçesinde gerçekleşen olay, çocukları korkuttu.

#ÖğretmeneŞiddet TT oldu

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya listening servisi Digilup verilerine göre, öğretmene yapılan şiddet ve saygısız hareketleri yorumlayan paylaşımlar, 30 bini geçti.

Paylaşımlarda; bu kişilerin ceza alması için, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a çağrıda bulunuldu.

Döven kişinin öğretmen olmaması dolayısıyla haber yapılmaması eleştirildi. Eğitim alanında şiddetle karşılaşan diğer öğretmenler, kendi yaşadıklarını anlattı. Bazı ailelerin çocuklarına karşı ilgisiz olduğu belirtildi.

Twitter TT listesine de giren konu #öğretmeneşiddet hashtagiyle paylaşıldı.

Ders ortamlarına da değinildi

Şiddet olaylarının yanı sıra, eğitim alanında, dün sosyal medyada yayılan bir video daha vardı. Videoda, bir okulda, ders esnasında, öğretmen tahtaya yazı yazarken, yanında bir öğrencinin dans ettiği görülüyor.

Öğretmeni ders anlatırken dans eden öğrenciyi, başka bir öğrenci kameraya aldı.

Bu videoların yayılmasıyla birlikte, başta öğretmenler olmak üzere, sosyal medya kullanıcılarının büyük bir kısmı, hem öğretmenin emeğine karşılık yapılan bu hareketin haksızlık olduğunu, hem de yeni nesil ile ilgili kaygılarını paylaştı.