Pazarlama, şirketlerin en önemli faaliyetlerinden biri. Sürekli gelişen pazarlama yöntemlerine, “veriye dayalı” stratejiler eklendi. Artık içgüdüsel kararlar değil, veriye dayalı karar verme yöntemlerinden daha başarılı sonuçlar alınıyor. Pazarlama süreçlerinde, verilerin nasıl kullanılacağına ve veri analizine dair bazı detaylara değineceğiz.

Veriler pazarlamacının en iyi arkadaşıdır

Birçok kaynaktan edinilen verilerle, segmentlere ayrılmış kitlelere dönük kampanyalar hedeflenebilir, tüketicinin ilgisini çekecek içerikler oluşturulabilir, mesajlar hazırlanabilir. Bu noktada, veriye dayalı karar verme, en güçlü pazarlama aracı olmaktadır.

Ancak bu güçle birlikte, sorumluluk da artar. Çünkü takip edilmesi gereken daha fazla kaynak, incelenecek daha fazla rakam, iç görüye dönüştürülecek daha fazla bilgi oluşur. Bunların ortasında çalışmak çok da kolay değil.

Yapabilen kazanıyor

Pazarlama ekiplerinde, bu sürecin içinden başarıyla çıkabilmek için iş zekasını doğru yönlendirmek, yani verileri doğru analiz etmek gerekir.

Öne çıkan bazı başlıklar;

Değerlendirme: Gelecek için plan yapmadan önce, geçmiş veriler incelenmelidir. Verileri incelemek için, çeşitli kaynakları tarayarak veri toplamak ve toplanan verileri analiz etmek üzere profesyonel platformlardan faydalanın.

Bazı kaynak türlerini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Sosyal medya
  2. Sahip olunan veriler (CRM, satış, müşteri hizmetleri)
  3. İş etkisi metrikleri
  4. Web sitesi analitiği
  5. Yayın ve basılı bahisler
  6. Çevrimiçi sözler
  7. Ürün incelemeleri
  8. Tüketici analizi
  9. Pazarlama KPI’ları

veri analizi

Analiz Etme

Çeşitli kaynaklardan toplanan verileri, içgörülere çevirmek için analiz etmek gereklidir. Bazen içgörüler az olabilir ama çok kıymetli bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin; rakibinizin verimli şekilde kullandığı bir sosyal medya kanalını sizin kullanmadığınıza dair bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Strateji oluşturma

Araştırmalar, veri odaklı stratejilere sahip işletmelerin, sekiz kata kadar daha fazla yatırım getirisi sağladığını gösteriyor. Geçmişinizi analiz ettikten sonra, maksimum etki için analiz sonuçlarını stratejinize kolayca entegre edebilirsiniz.

Veriler ve getirdiği anlayış, stratejinize yeniden hayat verecektir. Bir kampanyanın tam olarak neden işe yaradığını saptayarak (zamanlama, hedef kitle, içerik, fayda, her ne olursa olsun), tekrarı bozabilir ve yaptığınız her şeye işe yarayan fikirleri getirebilirsiniz.

İzleme

Pazarlamacıların, içerik ve topluluk yöneticilerinin bireysel kampanyaların başarısını ölçmesi, işe yarayanları ve yaramayanları belirlemesi değerlidir.

Bir kampanya viral olduysa, bu iyi. Ancak, viralliğin pazar payını artırması ve satışlarda artışa yol açması, en çok hedeflenen sonuçtur. Bunu gösterebilmek ise harika olur.

Raporlama

Son olarak sonuçların raporlanması önemli bir çalışmadır. Doğru bilgiyi doğru kişilere doğru şekilde bildirmek önemlidir. Rapor, net ve hızlı olmalıdır. Öne çıkan görseller ve beklenen eylem noktasına değinmek, başarı getirecektir.

Veri bilimcisi olma zamanı

Veriye dayalı karar verme, pazarlamanın geleceğidir. Markaların; kitlelerle etkileşim kurmasını, daha hedef odaklı içerik oluşturmasını, sorunları belirlemesini ve çok daha fazlasını sağlamaya olanak sağlar. Başarılı olmak için, birçok şirketin veri bilimcisi veri odaklı işletme olması gerekmekte.

DigiLUP ile dünyadaki tüm dijital medya verilerine hakim olabilirsiniz. Sosyal medya analizi, web sitesi takibi, profesyonel görsellerle dijital medya raporu servislerini incelemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir