Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Otizmli öğrencilerin yaşadığı son damla oldu

Özel gereksinimli insanların yaşamları, ancak yakınlarının anlayabileceği detaylarla, gündemden ve çözümden uzak şekilde devam ediyor.

Zaman zaman, bu yaşamlardan bazı kesitler, bir videoya veya bir fotoğrafa dahil olduğunda ise birden köpürüyor ve bir çok tepkiye sebep oluyor. Dün de aynı şekilde bir olay yaşandı, bakalım bu olayın etkisi ve gelen tepkilerle ne değişecek, insanların zihniyetinde değişim olacak mı?

Aksaray’da Mehmetçik İlkokulu’nda, otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velilerinin, otizmli çocuklara karşı eylem yaptığına dair video, kısa sürede tüm dijital medyada yayıldı.

Okulda, bu eğitime dair sınıf olması takdir edilirken, sonra sergilenen tavırlar oldukça fazla eleştiri aldı. Otizmli çocukların, diğer çocukların velileri tarafından yuhalanması, okul yöneticilerinin tutumları, sosyal medyada paylaşımlarında da yorumlandı.

200 bin paylaşım

MTM Medya Takip Merkezi’nin Profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup incelemelerine göre, 200 bine yakın paylaşımda, otizmli öğrencilerin yaşadıkları öne çıkarılarak, otizm konusuna değinildi.

Paylaşımlar arasında en fazla etkileşim alan mesajlardan biri, İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sedef Erken’in @SedefErken hesabından yapıldı. Erken’in paylaşımı, kısa sürede dijital medyada yayıldı.

Dernekler destek istedi

Tohum Otizm Vakfı (@tohumotizm) “Aksaray’da yaşanan üzücü olayların bir daha tekrar etmemesi için sesimiz ol ve bu videoyu #OkuldaBirlikteHayattaBirlikte etiketiyle paylaş” çağrısında bulunarak, hazırladığı videoyu paylaştı.

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği, hazırladığı görsel ile Acilen insanlığaavetediyoruz paylaşımı yaptı.

#insanolanutanır

Konuyla ilgili, otizm konusunda açılan hashtagler TT oldu. Bugün, Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın gündeme getirdiği hashtag de #insanolanutanir oldu. Ayrıca, paylaşımlara; #okuldabirliktehayattabirlikte –  #otizmhastalıkdeğildir hashtagleri de yansıdı.

Kendi hikayelerini paylaştılar

Hem karşılaştıkları durumları kınamak hem de otizmli çocuklar ile ailelerine destek olmak amacıyla, meslek sahibi olmuş otizmli insanlar,  kendi hikayelerini paylaştı.

Bu paylaşımlar arasında, oyuncu Pınar Öğün’ün mesajı öne çıktı. Genç oyuncunun, yaşadıklarıyla ilgili detayları içeren paylaşımları, en fazla etkileşim alan iletiler arasında yer aldı.

Ziya Selçuk kınadı

Böyle bir olayın, okulda yaşanması, gözleri Milli Eğitim Bakanlığı’na çevirdi. Göreve geldiği ilk günden itibaren, farklı bir bakış açısı ortaya koyan bakan Ziya Selçuk, olayı kınayan bir açıklama yaptı.

Bugün yayınlanan haberlere göre, Aksaray’da diğer öğrencilerin velileri tarafından özel öğrencilerin sınıflarının kapatılmasının istendiği öne sürülen Mehmetçik İlkokulu Müdürü Kuddisi Kurt, soruşturma kapsamında açığa alındı. Yetkililer, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirildi. Müfettişler soruşturmayı yürütüyor. Okula psikojik destek için sosyal ekibimiz görevlendirildi. Velilerimizle görüşmelerimiz de yapılıyor” dedi.

Ayrıca, otizmli çocukların aileleri, çocuklarının eğitim almalarını sağlayacak okul bulamadıklarını, bulduklarında da bu tarz muamele gördüklerini belirtti.