Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Rekabet Analizi yapmanız için 4 sebep!

Her markanın değeri şüphesiz birbirinden ayrıdır. Markalar birbirleri ile rekabet yarışı içerisinde olurlar ve birbirlerini daha iyi tanımak için rekabet analizi yaparlar. Rekabet analizi, rakiplerinizden bir adım önde olmak için yapılan önemli bir çalışmadır. Ayrıca rekabet analizi, düzenli ve kapsamlı şekilde yapılmalıdır ki sonucunda sizleri iyi yerlere taşıyabilsin. Siz de rekabet analizi yapmak ve rakiplerinizin bir adım önüne geçmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam etmenizi öneririz. İşte rekabet analizi yapmanız için 4 sebep!

Rakiplerinizi Tanıyın!

Bir işe başlarken sizinle aynı işi yapan diğer firmaları bilmek ve onları tanımak gereklidir. Rakiplerinizin yaptığı işleri bilmek ve sizinle aynı işi yapan firmaları iyi analiz etmek çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: https://medyatakip.com.tr

Sizinle aynı işi yapan rakiplerinizi iyi tanımanız, sizin yaptığınız işin kalitesini belirler. Onlarla kendi yaptığınız işleri kıyaslayarak kendi artı ve eksilerinizi görme olanağı sunar. Tabi ki rakiplerinizle kendinizi kıyaslama konusunda dikkatli davranmanız önemlidir. Çalışma motivasyonunuzu düşürecek şekilde bir kıyaslama yapmamanız, aksine sizi daha da çalışmaya itecek şekilde kıyaslama yapmalısınız. Bu nedenle rakiplerinizi tanıyın ve onları iyi analiz edin.

Firmanızı Rakiplerinizden Ayıran Özeliklerinizi Keşfedin!

Rakip analizi yapmanız için bir diğer sebep firmanızı rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi keşfetmenizdir. Aynı hedef kitleye hitap etseniz, aynı işi yapsanız da her markanın kendine özgü değerleri vardır. Bu nedenle markalar birbirinden farklı niteliklere sahiptirler. Rakip analizi yaparken kendi firmanızın özelliklerini keşfetmeniz ve bu özelliklere sahip çıkarak devamlılığınızı sağlamanız son derece önemlidir. Rekabet analizi sürecinde, sizi diğer firmalardan ayıran yönlerinizi, değerlerinizi ve ürünlerinizi belirlemeniz size katkı sunacaktır.

Rakip analizi yaparken keşfettiğiniz farklı özelliklerinizi belirledikten sonra bu özellikler üzerinde çalışmalar yapmanız size farklı değerler katabilir. Ayrıca farklı özelliklere yönelmeniz sizin farklı bakış açılarına sahip olmanızı da sağlayabilir.

Hedef Kitlenizi Genişletin!

Bir hizmet sunarken, bu hizmeti kimlere sağladığınız ve hangi amaçla bu yola çıktığınızı önceden belirlersiniz. Ve belirlenen hedefler doğrultusunda hedef kitlenize hizmet vermeye devam edersiniz. Hedef kitlenin ihtiyaçlarını gözlemleyerek bu ihtiyaçları karşılamak için çalışmalar yürütürsünüz. Yani rekabet analizi öncesinde kime hitap ettiğiniz, hangi amaçlara hizmet sağladığınız ve hedef kitleniz belirlidir. Rakip analizi sırasında ise rakiplerinizin hedef kitlelerini inceleme fırsatı bulursunuz. Rakiplerinizin hedef kitleleri sizin hedef kitleniz ile benzer mi farklı mı bunları analiz edip bu yönde çalışmalar yapabilirsiniz. Ve eğer sizlerin gözden kaçırdığı, ancak rakiplerinizin fark ettiği hedef kitleler mevcut ise bu durumda hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

Rekabet Analizi ile Rakiplerinizin Pazarlama Stratejilerine Hakim Olun!

Rekabet analizi sırasında, rakiplerinizi her konuda çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin pazardaki stratejilerini, pazardaki konumlarını, paylarını araştırmalı ve kendi stratejileriniz için değerlendirmelisiniz. Rakiplerinizin pazar üzerindeki yerini anlamanız, kendi stratejilerinizi şekillendirirken sizlere katkı sağlayacaktır. Çeşitli sorular sayesinde rakiplerinizin stratejilerini ve pazardaki hakimiyetini anlamanız sağlanabilir. Bu sorulara örnek verecek olursa şunları sıralayabiliriz:

  • Tüketiciler en çok hangi ürünleri tercih ediyor? Bu ürünleri tercih etme sebepleri (fiyat, ürün, kalite vb.) neler?
  • Sektörünüzdeki firmaları, birbirinden ayıran özellikler nelerdir?
  • Pazarlama çalışmalarında tüketicilerin sorunları neler ve firmalar bu sorunları nasıl çözüyor?
  • Rakip firmanın ürünlerini ve hizmetlerini diğerlerinden ayıran en temel özellikler neler?

Rakip analizi sırasında yukarıda verilen sorulara cevap bulmak firmanızın gelişmesi konusunda sizleri destekleyecek unsurlardandır. Siz de firmanızı daha üst konuma taşımak ve rakiplerinizi yakından tanımak istiyorsanız rekabet analizi yapmanızı tavsiye ederiz.

DigiLUP size çözüm sunuyor

Hatırlatmak isteriz ki rekabet analizi yapacağınız alanlardan biri dijital medyadır. Başta sosyal medya olmak üzere, internet siteleri, bloglar, forumlar gibi tüm dijital medya mecralarında, sektörünüzün ve sektörünüzdeki firmaların nasıl yer aldığını incelemek, size önemli bir bakış açısı kazandıracaktır. DigiLUP platformu, bu noktada size sunduğu çözümlerle, rakip analizinize destek oluyor.

Kapsamlı dijital medya takibi yapmak ve profesyonel rakip analizi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.