Bugün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Böyle özel günlerde medya mecralarının sıkça kullanıldığı gibi, bugün de özellikle sosyal medyada, güne özel paylaşımlar yapıldı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin Sosyal Medya Dinleme servisi Digilup sonuçlarına göre, sosyal medya kullanıcıları, engellilere dönük paylaşımlarını arttırdı. Bugüne özgü paylaşımlar, 200 bine yaklaştı.

Çevresel engel daha büyük problem

Toplumun bakış açısı, sokaklarda ve binalarda engelli insanlara dönük uygulamaların olmaması, eğitim sistemindeki eksikler, gibi birçok çevresel engelin, engelli insanların hayatına, daha fazla sorun teşkil ettiği yorumlandı.

Paylaşımlarda en öne çıkan kelime “Sevgi” oldu. Sosyal medya kullanıcıları, sevginin tüm engelleri kaldıracağına dair, duygularını çeşitli görsellerle de destekleyerek paylaştı.

Engelli bireylerin çevresindeki insanların sevgisi ve desteğinin önemine, ailelerin fedakarlıklarına değinildi.

Sanatçılar, spor kulüpleri, siyasetçiler ve engelli vatandaşlar ile aileleri, en fazla paylaşım yapanlar arasında yer aldı.

Haluk Levent’in Twitter hesabından paylaştığı, öğrenci gençlerin evine konuk olduğu fotoğraf, en fazla etkileşim alan mesaj oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Engelliler Gününde, genel merkezde özel misafirlerini ağırladı. Gençlerle çekilen fotoğrafları, sosyal medya hesaplarından yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yayınladığı mesajda; “Tüm vatandaşlarımızı engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

Farkındalık amaçlandı

Bugüne özel paylaşımlarda; asıl engelin kalpte olduğu, fiziki yaşam koşullarının engelliler için zorluk oluşturduğu, belediyelerden hizmet beklendiği, engelli çocuklar için uygulanan eğitim sisteminin yetersiz bulunduğu gibi birçok detay yer aldı.

Sosyal medya kullanıcıları, engellilerin yaşadıkları üzerine, farkındalık oluşturmak amacıyla birçok fotoğraf ve video paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir