Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal Medya: Beklentiler ve Gerçekler

Sosyal medyadan beklentilerini tartışan şirket çalışanları

Şirketler için sosyal medya pazarlaması oldukça önemli bir konuma sahiptir. Sosyal medya pazarlama sürecinde, dijital platformların tercih edilmesinin en önemli nedeni, klasik pazarlama yöntemleri ile istenilen hedef kitleye ulaşılamamasıdır. Bunun yanı sıra, sosyal medya pazarlaması, klasik pazarlama yöntemlerine kıyasla çok daha düşük maliyetler gerektiren bir pazarlama yöntemidir. Müşterilerini tanıyabilen markalar, hem ürünlerini hem de pazarlama süreçlerini hedef kitlelerinin beklentileri doğrultusunda geliştirebilir. Sosyal medyanın neredeyse her sektörde kullanılması ise şirketler açısından önemli bir rekabet alanı oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, sosyal medya kullanımı, şirketler için reklamların ve etkileşimlerin satışa dönüşmesini sağlamaya yardımcı olan bir araçtır. Kısacası bir E-Ticaret sitesi olmayan şirketler dahi sosyal medya kullanımı ile marka bilinirliğini artırabilir. Sosyal medya dinleme yöntemlerini kullanarak müşteri ve hedef kitlenin beklentilerini anlamak, her zaman daha kolaydır. Peki, sosyal medya kullanımı beklentilerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir mi? Bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız.

Şirketler sosyal medya ile bedava reklam hayalleri kuruyor

Şirketler çoğunlukla sosyal medya ile doğrudan bir hedef kitleye ulaşabileceğini düşünür. Bu düşünce maalesef doğru değildir. Sosyal medya dinleme yöntemi ile bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanın temel adımı, hedeflerinizi belirlemenizdir. Her marka, sosyal medyada belirli bir etkileşime sahip olmak ister. Bunun için belirli sosyal medya pazarlama stratejilerini uygulamak ve reklam bütçesi oluşturmak oldukça önemlidir. Hedef kitlenize ulaşmak için özellikle ücretli reklamlar yayınlamanız gerekir. Bu reklamlar ile web site trafiğinizi artırabilir ve doğru kitlelere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya dinleme tekniği sayesinde doğru platformlara reklam ödemesi yapabilirsiniz. Reklam sonuçları sayesinde hedef kitlenizin ve müşterilerinizin ilgilendiği platformları öğrenerek, daha farklı stratejiler geliştirebilirsiniz. Reklamlarınızdan daha etkili sonuç almak için organik ve bilgilendirici içerikler kullanmanız gerekir. İnsanlar sosyal medya reklamlarını sevmez bu nedenle onlara ilgi alanlarına dönük içerikler sunmanız, başarılı olma ihtimalinizi artıracaktır. Bu noktada, sosyal medya hedeflerinizi başarı hedefleriniz ile ilişkilendirmeniz gerekir. Bunun için ise uygulamanız gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  1. Faydalı içerikler paylaşmaya özen gösterin.
  2. Görsel paylaşımlar ile sayfanızı zenginleştirin.
  3. Hedef kitlenizi analiz edin.
  4. Gönderilerinizi planlı bir şekilde paylaşın.
  5. Canlı yayınlar açın.
  6. Analizler ve stratejiler düzenleyin.
  7. Kampanyalar ve reklamlara ağırlık verin.
  8. Sosyal medya hesaplarınızı etkili bir şekilde yönetin.

Sosyal medyada marka bilinirliğinizi artırmak için sosyal medya dinleme yöntemi ile müşterilerinizi analiz etmelisiniz. Böylece belirli analizler karşılığında uygun bütçeler ile müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Şirketler müşteri şikayetleri ile boğuşuyorlar

Şirketler için müşteri şikayetleri, ciddiye alınması gereken bir konudur. Ürün ve hizmetlerden memnun olmayan müşteriler, söz konusu şirketin marka imajına zarar verebilir. Müşterilerin yaşadıkları olumsuz deneyimler sosyal medya dinleme ile çok hızlı bir şekilde yayılma gücüne sahiptir. Sosyal medyanın gücü, müşteri deneyimlerinin de anlık olarak sosyal medya kullanıcılarına ulaşmasına neden olmaktadır. Müşterilerinizin beklentilerinin yeterli düzeyde karşılanmaması, müşteri memnuniyetsizliği ile sonuçlanır. Bunun sonucunda ise şirketler sosyal medya pazarlama stratejilerinde başarısız olur. Durumu önlemek için hedef kitleniz ile etkileşimde olmanız ve beklentilerini anlamanız gerekir.

DigiLUP ekibi olarak bu yazımızda, “sosyal medyada beklentiler ve gerçekler” konusu ile sosyal medya dinleme stratejisinin önemini ele aldık. Sosyal medya takibi konusunda profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com