Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sosyal Medyada virüs tedbirleri

Coronavirüs salgını, gün geçtikçe daha fazla yayılmasıyla, farklı konularda gündeme gelmeye devam ediyor.

Bir süredir, başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere, milyonlarca sosyal medya kullanıcısı, hasta olmama veya hastalığı bulaştırmama noktasında bilgilendirme yapıyor.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya listening servisi Digilup verilerine göre, 2,5 milyona yakın paylaşımda, virüs için alınabilecek önlemlere değinildi.

Sosyal medya kullanıcıları, hastalığın daha fazla yayılmaması için yaptıkları çağrıların yanı sıra, kişisel olarak nasıl önlem alınması gerektiği ile ilgili bilgiler paylaştı.

Paylaşımlara en fazla yansıyan konular; kolonya, dezenfektan, sirke ile temizlik, tuzlu su ile gargara, 60-90 derecede çamaşır yıkama, selamlaşma şeklinin değiştirilmesi, maske kullanma, beslenme ve uyku düzeni, dışarı çıkmama ve 14 gün kuralı gibi başlıklar oldu.

Sağlık Bakanlığından Kampanya

Sağlık Bakanlığı’nın, tedbirlere yönelik bilgilendirme kapsamında başlattığı, 14 gün kuralı ile ilgili kampanyada, Timuçin Esen ve Taner Ölmez ile de çalışıldı. Oyuncular; Hekimoğlu dizisindeki Ateş Hekimoğlu karakteri ile Mucize Doktor dizisindeki Ali Vefa karakterleriyle, 14 gün kuralını ayrı ayrı videolarda anlattı.

Binlerce kişi tarafından kısa sürede RT edilen ve beğenilen videolar, milyonlarca kişiye erişim sağladı.

Virüse karşı alınacak önlemler konusunda, doktorlar detaylı açıklama yaparken, ilgili ilgisiz bir çok insanın bilgi içeren paylaşımlar yapması dikkat çekti.

En fazla etkileşim sağlayan iletiler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı bilgiler oldu.

Bilgilendirme paylaşımlarında, “Koronavirüs, alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir” hatırlatması da yapıldı.