Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Üniversite tercihleri sosyal medyada tartışılıyor

Üniversite sınavına giren öğrencilerin tercih döneminin yaşandığı şu günlerde, öğrenci ve aileler üniversite arayışında.

Hangi üniversiteyi tercih edeceği konusunda arayışta olan öğrenciler, sorularına sosyal medyada da yer verdi. DigiLUP verilerine göre; üniversite tercihleri, soru işaretleri, tavsiyeler, uzman görüşleri ve üniversitelerin tanıtımları 35.000 iletiye konu oldu.

Sosyal medyada yoğun olarak, tercih yapacaklara tavsiyeler içeren blog yazıları paylaşıldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise mezun olunan bölümün değil üniversitenin önemli olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler, dernekler ve çeşitli oluşumlar, bünyesindeki uzmanların, öğrencilere tercihte yardımcı olacaklarını duyurdu.

Üniversiteli Fenerbahçeliler Birliği @1907unifeb hesabından öğrencilere çağrıda bulundu. Galatasaraylı #ultrAslanUNI de yönlendirmelerini paylaşımlarına yansıttı.

Bazı illerin idari kurumları, şehirlerindeki üniversitelerin tercih edilmesi için, ilgi çeken görseller ve şehrin detaylarını paylaştı. En fazla etkileşim alan paylaşımlar arasında, Antalya ve Sivas yer aldı.

Mezun olduğu üniversiteyi tavsiye eden sosyal medya kullanıcıları oldu. En fazla etkileşim alan kullanıcılar arasında bulunan Cem Sey ve Nevzat Aydın, Boğaziçi Üniversitesini önerdi.

Özellikle üniversite öğrencileri, tercihin ile göre yapılmasını önerdi. Bazı öğrenciler ise üniversiteden çok, rahat edeceği il arayışında bulundu.

Sosyal medyada yer verilen detaylardan biri de bazı okul ve dershanelerin, yanlış yönlendirme yaptığı ve destek alınan kişinin uzmanlığının denetlenmesi gerektiği oldu.

Paylaşımların bir kısmında, üniversiteden mezun olunca da işsiz kalındığıyla ilgili hatırlatmada bulunuldu.