Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Veri Madenciliğinin Pazarlamaya Katkıları

Günümüzde bilginin güç olduğu bir ortamda stratejik kararlar almaya yardımcı olacak bilgileri analiz etmek, kullanmak ve biriktirmek oldukça önemlidir. Bilgi iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişme, büyük miktarda verinin oluşmasına ve depolanmasına yol açmıştır. Artan veriler arasında sosyal medya verileri de yer almaktadır. Bu durum sonucunda sosyal medya analizi daha da önem kazanmıştır. Peki, sosyal medya analizi neden önemlidir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte, geleneksel pazarlama da değişmiş, müşteri odaklı kişiselleştirilmiş ve dijitalleştirilmiş şekilde gelişmiştir. Bilgi iletişim teknolojilerini doğru kullanabilmek ve artan müşteri taleplerini yakından takip edebilmek, rekabeti etkileyen faktörlerden olmuştur. Bunun yanı sıra ihtiyaçların doğru zaman, yer ve minimum maliyetle karşılanması da sürdürülebilir rekabetin yapı taşı haline gelmiştir.

Pazarlama kararlarında veri madenciliği ve kullanım oranlarının önemi artmıştır. İşletmelerin müşteri evrimini ortaya koymalarına yardımcı olan veri madenciliği ise müşteri ilişkileri, pazar eğilimleri ve davranışsal modellerin birçok boyutunu keşfetme sürecidir. Pazarlama yaklaşımında veri madenciliği en çok veri tabanlı pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetiminde kullanılmaktadır. Bu yazımızda, veri madenciliği ve sosyal medya analizi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Pazarlamada Veri Madenciliğinden Nasıl Faydalanılır?

Veri madenciliği, büyük miktarda veriden geleceği tahmin etmeye yardımcı olan bilgisayar programları aracılığıyla anlamlı ve faydalı bağlantıların analizidir. Bunun yanı sıra veri madenciliği, veri tabanı sistemlerinde saklı olan bilgilere ulaşılmasını sağlayan veri analiz tekniğidir. Veri madenciliği, yoğun rekabetin yaşandığı pazarlama alanında özellikle kâr ve pazar payı elde etmek için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Veri madenciliği tekniklerini kullanarak; maliyetleri azaltmak, gelirleri ve üretkenliği artırmak, yeni fırsatları ortaya çıkarmak, yeni keşifler yapmak ve müşteri deneyimini iyileştirmek mümkündür. Veri madenciliği, pazarlama için ayrılan bütçenin muhtemel ve mevcut müşterilere harcanmasını sağlar. Bu da işletmenin en iyi geliri tespit etmesi demektir. Mevcut müşterilerle yeni müşterilere sunulan hizmetin aynı olması mümkün değildir. Tercih ve beklentileri daha önceden bilinen müşterilere farklı bir pazarlama taktiği ve mesaj içeriği sunulmalıdır. Kitlesel üretim sayesinde kişiye özel üretim yapılması müşteri memnuniyetini arttırır. Bunun yanı sıra stok maliyetlerinde de önemli azalmalar sağlar. Bunun için gerekli olan esas unsurların başında müşterinin ne istediğinin tam olarak saptanması gerekir. Bu durum ise sosyal medya analizi ile mümkündür.

Veri Madenciliği ile Sosyal Medya Analizi Pazarlama Gücünüzü Artırır

Müşterilerinizle daha iyi iletişim kurabilmek ve onlara uygun ürünleri sunabilmek için, sosyal medya analizi oldukça önemlidir. Kullanıcılar, sosyal medyada; nelerden hoşlandıklarını, nelere ihtiyaç duyduklarını, uygun buldukları ürün ve hizmetleri paylaşır. Veri madenciliği, sosyal medya analizini doğru şekilde yapmamıza ve doğru hedef kitlelere doğru hizmeti sunmamıza yardımcı olur. Markaların hedef kitleye ulaşmak, müşterileri anlamak ve onlarla sürdürülebilir iletişim kurabilmek için. ilgi alanları, kişilikler, alışkanlıklar, satın alma davranışları gibi birçok bilgiyi bilmesi gerekir. Veri madenciliği, markalar için, doğru ve tutarlı stratejik kararlar verme ve sürdürülebilirlik açısından daha fazla fırsat sunmaktadır.
Veri madenciliğinin önemli ayaklarından, dijital medya ve sosyal medya analizi için profesyonel bir hizmet almak üzere, DigiLUP çözümlerini inceleyebilir, uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Veri madenciliğinden faydalanarak markanızın sosyal medya analizi için bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com