Popüler sosyal medya platformu Facebook, WhatsApp kullanıcıları için önemli bir karar aldı.

8 Şubat 2021 itibariyle, yürürlüğe girecek uygulamada, WhatsApp kullanımı için yeni koşullar sunulacak ve kabul edilmesi istenecek.

Koşulları kabul eden kullanıcılar uygulamayı kullanmaya devam ederken, kabul etmeyenler WhatsApp hesaplarına erişim sağlayamayacak.

Verilerin Facebook ile paylaşılmasına izin

Değişen kullanım koşullarında WhatsApp, kullanıcılarının verilerini doğrudan Facebook ile paylaşılmasını istiyor. Uygulamayı kullanmak isteyenlerin, bu koşulları kabul etmesi ise şart.

WhatsApp’e tepki

Kişisel verilerin paylaşılmasına onay istenmesi, WhatsApp kullanıcılarından tepki gördü. Kullanıcılardan, bu maddeleri koşulsuz kabul etmesinin istenmesi ve başka seçenek sunulmaması eleştirildi.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, Whatsapp’ın bu uygulaması ile ilgili on binlerce paylaşım yapıldı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, ekranlarında birden beliren sözleşmeyi kabul edip etmediğini hatırlamadığını belirtirken, bazı sosyal medya kullanıcıları zaten uygulamanın verileri topladığını, şimdi de bunu sözleşmeye yansıttığını belirtti.

Mesajlar arasında, WhatsApp’in bu hareketinden sonra, BİP uygulamasını kullanmaya başlayacağını yazanlar da oldu.

İşte Türkiye’de öne çıkan bazı paylaşımlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir