Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Yalan haberlerle mücadeleye devam

Dijital medya mecraları, yalan haberle mücadeleye devam ediyor. Özellikle sosyal medyada hızla yayılan yalan haberler ve bu haberlerle mücadele, medya dünyasının olduğu gibi bir çok kurumun gündeminde.

Popüler sosyal medya platformu Twitter da yalan haberlerle ilgili uygulamalar üzerine çalışan şirketlerden biri.

Twitter, son günlerde yalan haberlerle mücadele kapsamında yeni bir özelliğini duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamada, son dönemlerde COVID-19 ve Afganistan’ın durumu gibi hassas konularda yayılan yanlış bilgilerin önüne geçmek için farklı bir yol denemeye başlandığı yer alıyor.

Kullanıcılar raporlayacak

İnternetteki bilgi kirliliğini azaltmak isteyen Twitter, asılsız haber paylaşımlarını engellemek için raporlama özelliğini hayata geçirdi. Bu sayede insanları yanlış bilgiye yönlendiren postların durdurulma ihtimalleri var.

Twitter’dan yapılan açıklamada; kullanıcıların yanıltıcı içerik olarak raporladıkları tweetlerin, moderatörler tarafından kontrol edilmesi gerektiğini ve buradan toplanan bilgilerin ilerleyen dönemde test verisi olarak kullanılabileceği belirtildi.

Kullanım alanı kısıtlı

Şimdilik sadece ABD, Güney Kore ve Avustralya‘daki bazı kullanıcıların erişimine açılan bu özelliğin henüz test aşamasında olduğu, sonuçlara göre daha fazla kullanıcının erişimine sunulabileceği duyuruldu.