Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Yeni önerilen Euro resmi hızla yayıldı

Geçtiğimiz günlerde, Avrupa Parlamentosunda, bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yeni Euro’lara basılması ile ilgili öneri, dijital medyada hızla yayıldı.

Avrupa Parlamentosu milletvekili Moritz Körner, yeni basılacak banknotlardan birinde Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yer almasını önerince, iki bilim insanının resmi 50 Euro’nun üzerine eklenerek, kısa sürede bir taslak oluşturuldu.

Gayriresmi hazırlanan bu taslak resim, dijital medyada geniş yer buldu.

Tüm dünya kullandı

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel dijital medya dinleme servisi DigiLUP’ın Resim Tarama Teknolojisiyle incelenen sonuçlarına göre, tüm dünyada 1.500 haber ve postta yeni 50 Euro tasarımı var.

En fazla Türkiye ve Almanya’daki yayınlarda yer bulan resim, ABD, İsviçre, Avusturya, İtalya gibi bir çok ülkede ilgi gördü.

Türkiye’de ilk kez Haber 7 internet sitesinde yayınlanan haberde yer verilen resim ile ilgili sonuçların medya türlerine bakıldığında, Twitter’da öne çıktığı görüldü.

DigiLUP platformunun, profesyonel veri görselleştirme özelliğiyle elde edilen kelime bulutuna göre, Euro resminin yer aldığı haber ve postlarda en fazla geçen kelimeler ve emojiler de şöyle oldu: