Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

5 Adımda Markalaşma! Firmanızı Güçlendirin!

Bir ürün veya hizmetin kaliteli bir şekilde üretilmesi ve sunulması kadar, pazarda markalaşmasını sağlayıp arz yaratmak da bir o kadar önemlidir. Üretilen ürün için pazarlama stratejilerinin oluşturulması, reklam ve tanıtımının yapılması, ürünün markası ile paralel bağlantılar kurmaktır. Marka, ürünün her şeyidir. Piyasaya girecek bir ürün için iyi bir markalaşma stratejisi oluşturulmazsa, rekabet ortamında zayıf kalır ve firmaya büyük finansal zararlar verir.

Ürünün markalaşması, belirli bir süreçte ve birçok aşamada gerçekleşmektedir. Ürün arzı arttıkça ve daha çok ilgi gördükçe ürünün marka değeri artar ve işletmeye artı değer kazandırır. Bu süreç ile birlikte ürünü piyasaya sunan firma elini daha da güçlendirerek marka ile ilgili tüm eksiklikleri ve pazarlama stratejilerini analiz eder ve markayı geliştirme odaklı çalışır. Bu da mevcut markaya daha çok tanınırlık sağlayarak daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlar. Bu sebeple markalaşma ürün için olmazsa olmaz bir etkendir. Eğer siz de markanızı heyecan dolu deneyimlerle daha da ileriye taşıyıp firmanızı rekabet ortamında daha da güçlendirmek isterseniz yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Markalaşma Nedir?

Markalaşma genel olarak, ürünün pazardaki tüm tanınırlığını sağlayan; isim, sembol, tasarım gibi özgün niteliklerin tümüne verilen addır.  İnsanlar, bir ürün veya hizmet satın almak istediklerinde öncelikli tercihleri piyasada bilinen markalar üzerinden olmaktadır. Marka, tüketici ile iyi bir bağ kurarak pazarda kendisine yer edinmektedir.

Markalaşma firmalar için oldukça önemli bir kavramdır. Firmaların pazarlama stratejilerinin en kritik halkalarından biri olan markalaşma kavramı, ürünün pazardaki performansını ve ömrünü etkileyen bir unsur olmaktadır.

Markalaşma Neden Önemlidir?

Markalaşma, ardında birçok iş planını ve araştırma geliştirme çalışmalarını içeren, ürünün kaliteli tanıtım ve reklam çalışmalarıyla arzı yaratılan bir sürecin son basamağıdır. Bir ürünün veya hizmetin markalaşması için oldukça özgün içerikler üretip ve iyi satış stratejileri geliştirilmelidir. Ayrıca markalaşma, piyasanın tüm olumsuz etkilerinden ve anlık dalgalanmalardan en az zararla çıkabilme avantajı sağlamaktadır. Müşteriler, satın alımlarını genel olarak güvenilir markalar üzerinden yaptıkları için, bu firmaların bazı dönemlerde karşılaştıkları problemleri görmezden gelebilirler. Bu da markalaşmanın ne kadar önemli bir kavram olduğunu göstermektedir.

Adım 1: Sosyal Medyada Adınızı Güçlendirin

Markalaşma kısa bir süreç olarak düşünülmemelidir. Markalaşma her aşamada belirli bir olgunluğa erişilip evrilmelidir. Böylece daha sağlam adımlarla bir marka yaratabilmek mümkün olabilir.

Son yıllarda teknolojide yaşanan önemli gelişmeler ile birlikte internet, daha önceki yıllara oranla daha çok yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte herhangi bir ürüne, her an ve her yerden kolayca ulaşılabildiği için, markaların uluslararası büyümesine olumlu etkiler yapmıştır. Bununla birlikte sosyal medya platformunda da birçok uygulama ile birlikte markalar tanıtım ve reklam stratejilerini bu internet teknolojilerine uygun geliştirmektedirler. Siz de markanızı sosyal medya aracılığıyla daha da büyütüp büyük pazarlara sunmak isterseniz, buna sosyal medyadaki adınızı güçlendirmekle başlayabilirsiniz. Satış stratejilerinizi sosyal medya üzerinden geliştirirseniz daha büyük kitlelere ulaşarak marka değerinizi büyütebilirsiniz.

Adım 2: Kurum İçi Kültür Oluşturun!

Markalaşmaya önem veren kurumların vazgeçilmez değerlerinden biri de kurum içi kültürdür. Kurumlar, çatısı altında bulunan tüm çalışanlarına sahip olduğu değerleri benimsemesini ve bu değerler üzerinden kurumsal kimliği yürütmelerini isterler. Bu durum kurumun diğer kurumlarla iletişimine de doğrudan etki eden bir faktördür.

Kurum içi kültürü oluşturan vizyon, misyon, sorumluluklar inanılan değerler gibi faktörlerdir. Tüm stratejilerini bu faktörlere göre oluşturan firmalar, markalaşma sürecinde oldukça önemli ve sağlam adımlar atabilirler. Çünkü iyi bir marka olmak, sağlam bir altyapıya sahip olmaktır.

Adım 3: Google’da Görünür Olun!

İnternet teknolojilerinin sunduğu birçok fayda ile birlikte markalar, kendilerine en uygun kitle ve pazarı kolayca tespit edebilme imkânına sahip olmaktadırlar. Günümüz çağının belki de en önemli buluşlarından olan Google, tüm dünyada ne olup bittiğine bir tık ile kolayca erişmemizi sağlamakta olduğundan, markalara da bu konuda çok büyük destek sağlamaktadır. Fakat Google platformunu sadece bir arama motoru olarak düşünmemek gerekmektedir. Google sayesinde birçok firma, pazarlama stratejilerini oluşturup pazara sunmak istediği ürünü anında görücüye çıkararak markalaşma yolunda önemli adımlar kat etmektedir. Google’de görünür olmanın en önemli ipucu SEO dur. Seo çalışmaları ile birlikte markanızı rekabet ettiğiniz diğer markaların önüne taşıyabilir ve hitap ettiğiniz kitle için daha çok dikkat çekici bir markalaşma sürecine dahil olabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken etkenler SEO’yu iyi bir şekilde kullanma ve meta etiketleri en verimli şekilde kurgulanmalıdır.  

Adım 4: Hayran Kitlesi Oluşturun

Markalaşmanın en önemli adımlarından birisi olan hayran kitlesi oluşturma, markanıza büyük katkı sağlamaktadır. Sosyal medyada marka hakkında birçok görsel, tanıtım videoları ile ürünün daha çok kitle kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda önemli olan mevcut markanın belirli bir imajı olduğunu hedef kitleye göstermektir. Bunu da kaliteli ve benzersiz içerik üreterek başarabiliriz.

Adım 5: Sosyal Mecralarda Hakkınızda Söylenenleri Görün!

Markalaşma sürecinde belirli bir aşama kat edildikten sonra teknolojinin de etkisiyle birlikte, sosyal medyada sık sık markamızdan bahsedilebilir. İnternetin de uçsuz bucaksız bir alana sahip olması nedeniyle markamız hakkında konuşulan her konuyu takip etmemiz imkânsıza yakın bir hal alır. Bu konuda Digilup’tan yardım alarak, markamız hakkında konuşulan tüm konulara hâkim olabilmemiz mümkündür. Böylece hakkınızda söylenen her şeyi öğrenip pazarlama stratejilerimizi bu bilgilere göre oluşturabiliriz.

DigiLUP ekibi olarak, bu yazımızda 5 adımda markalaşma firmanızı güçlendirin, markalaşma nedir, markalaşma neden önemlidir, sosyal medyada adınızı güçlendirin, kurum içi kültür oluşturun, Google’da görünür olma, hayran kitlesi oluşturun ve sosyal mecralarda hakkınızda söylenenleri görün gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi edinebilmek için sitemizde bulunan diğer içeriklere göz atabilirsiniz.