Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

9 Kere Leyla izleyiciyle buluştu

Pandemi süreciyle birlikte, evde daha çok vakit geçiren insanların, zamanını doldurmak için yaptığı eylemlerden biri de film izlemek.

Sinemaların kapanmasıyla birlikte, vizyona çıkamayan filmler ile birçok popüler filmin dijital platformlarda yayınlanması, izleyicinin daha fazla filme ulaşmasını sağladı.

Kullanımı en çok artan dijital platformlardan biri de Netflix oldu. Netflix, uzun süredir tanıtımını yaptığı 9 Kere Leyla filmini 4 Aralık’ta yayınlamaya başladı.

Başrollerinde; Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Elçin Sangu, Fırat Tanış, Alican Yücesoy gibi ünlü oyuncuların yer aldığı, Ezel Akay’ın yönettiği film, medyada da yer buldu.

Sosyal medya öne çıktı

Medya Takip Merkezi (MTM) verilerine göre, 9 Kere Leyla filmiyle ilgili medya yansımalarında, sosyal medya iletileri öne çıktı.

Sosyal medyada 300 bini aşan iletide konuşulan film, internet haber sitelerinde 712, yazılı basında 42, televizyon kanallarında 14 haberde yer aldı.

Gazetelerin 11 köşe yazısında bahsedilen filmin, televizyon kanallarında 416 adet reklam filmi yayınlandı.

Usta oyuncuların yer almasıyla, film ile ilgili önemli beklenti içinde bulunan izleyicinin bir kısmı, hayal kırıklığı yaşadığını belirtirken, bir kısmı filmi başarılı buldu.

Filmdeki Kadın vurguları dikkat çekti

Filmde anlatılan Lilith’in hikayesi, izleyicide merak uyandırdı. Bir çok izleyici, filmi seyrettikten sonra, Havva’dan önceki ilk kadın, Adem’in ilk karısı olarak bahsedilen Lilith’in hikayesini araştırmaya başladı.

İnternette yayınlanan haberlere göre, Lilith, Musevilik ve Hristiyanlık’ta önemli bir yeri olan ve efsanelere konu olmuş bir kadın. Adem’in ilk eşi olarak Tanrı tarafından, Adem ile aynı anda çamurdan yaratılan Lilith, kadın ile erkeğin eşit olduğuna dair tavır sergileyen ilk insan olarak tarihte yerini almış.

Fantastik, müzikal, komedi gibi bir çok sahneyi barındıran filmde, Lilith hikayesiyle birlikte kadın ve erkeğin eşit olduğuna dair vurgular yapılıyor.

Filmin sonunda Leyla’nın ölümsüz olduğunun anlaşıldığı sahnede, Demet Akbağ’ın, tüm dünyada bulunan kadına bakış açısıyla ilgili söylemleri, öne çıkan konulardan oldu. Sosyal medya paylaşımlarında sık sık bu sözlere değinildi.

Eleştirenler oldu

Film, bazı izleyicilerden eleştiri alırken, bazı izleyicilerin övgüsünü topladı.

Özellikle erkeklerin şiddet içgüdüsünün ortaya konması ve oyuncuların performansı ilgi gördü.

İzleyicilerin bir kısmı ise, usta oyuncuların bile filmi kurtaramadığını sosyal medya paylaşımlarına yansıttı.

Yurtdışında da konuşuldu

Sosyal medya paylaşımlarının 20 bine yakını, yurtdışından yapıldı. Oyuncuların yurtdışındaki hayranlarının yakından takip ettiği film ile ilgili yorumlarda film ile ilgili detaylar verildi.