Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Avustralya’da deve katliamına tepki

Yangınlar ve hayatını kaybeden canlılar ile dünyanın gündeminde olan Avustralya, bugün şaşırtıcı bir kararla tekrar gündeme geldi.

Avustralya’nın güneyinde aşırı sıcak ve kuraklık nedeniyle binlerce deve helikopterlerden ateş açılması yoluyla itlaf edilecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre; çarşamba günü başlatılan ve beş gün sürecek olan itlaf kararı, Güney Avustralya eyaletinde yaşayan yerli Aborjinlerin, yerleşim alanlarını ve binalarını yabani develerin yıkıma uğratması şikayetleri üzerine alındı.

Sosyal medya kullanıcıları, bu kararı katliam olarak nitelendirdi ve paylaşımlarına yansıttı.

30 bine yakın paylaşımda tepki

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, Türkiye’de develerin, bu şekilde hayatına son verilmesi, 30 bine yakın iletiye konu oldu.

Başta hayvan severler olmak üzere, bir çok kişi paylaşımlarında kararı eleştirdi. Yangın dolayısıyla 500 milyona yakın hayvanın ölmesiyle ilgili üzüntülerini paylaşan kullanıcılar, bu şekilde hayvanların katledilmesini yanlış buldu.

Yanan ormanlarda, koalaların ve kanguruların kurtarılma çabalarının yanında, develerin öldürülmesi kıyaslanarak, dini yorumlar ile “Doğu-Batı” kıyaslaması yapıldı.

TT listesine girdi

Yoğun tepki toplayan karar, sosyal medyada çeşitli videolarla ve görsellerle yer aldı.
#AvustralyadaDeveKatliamı hashtagi TT oldu.

Resim