YouTube, Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA – Çocukların Çevrim İçi Mahremiyet Korunumu Kanunu) kapsamında yeni düzenlemeler getiriyor.

Popüler çevrim içi video platformu YouTube, uzun zamandır çocuklara yönelik içerikler konusunda düzenlemelere gitmeye çalışıyor. Bu süreçte pek çok skandal sayılabilecek olayı geride bırakan sosyal ağ, çocuklara yönelik yayınlanan içerikler için yeni bir düzenlemeye geçtiğini duyurdu.

Bundan sonra platformda yayınlanan bir içeriğin hedef kitlesi çocuklar olarak belirlendiyse o videolar artık yoruma kapalı olacak. Ne yetişkinler ne de çocuklar videolara yorum yazabilecek. Aynı zamanda bir diğer dikkat çekici değişiklik de kişiselleştirilmiş reklamlar. Çocuklara yönelik videolarda artık bu reklamlara yer verilmeyecek. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. 

Düzenleme bununla kalmıyor. Platformun temel özelliklerinden sayılan bildirim uyarıları, listeye ekleme, daha sonra izleme listesi oluşturma gibi özellikler çocuklara yönelik içeriklerden tamamen kaldırılıyor. Aynı zamanda videoların sonunda bir diğer videoya yönlendirmek için eklenen interaktif kartlar da bu videolara konulamayacak. Kanal üyeliği de bu videolarda kapatılırken, çocuk videoları için bağış toplanamayacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Çocukların platformun Kids versiyonunu kullanması gerekiyor. Kids versiyonu hem akıllı cihazlarda uygulama olarak bulunuyor hem de tarayıcıdan ulaşılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir