Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Banksy oyunu değiştirdi

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy’nin, dünyanın birçok düzenini, alışkanlıklarını değiştiren pandemi sürecinde, en fazla özveriyi gösteren sağlık çalışanları için çizdiği resim, rekor fiyata satıldı.

10 yıldır, başta İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerde, yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen ve Banksy ismiyle tanınan sanatçının, sağlık çalışanlarına teşekkür niteliğinde çizdiği “Game Changer” isimli siyah beyaz eseri,  şimdiye kadarki en yüksek açık artırma fiyatına ulaştı.

Geçen yılın Mayıs ayında İngiltere’deki Southampton hastanesinin duvarına çizilen resimde, bir çocuğun diğer süper kahraman oyuncaklarını bırakıp, sağlık çalışanını süper kahraman yaptığı görülüyor.

Banksy, yaklaşık 1 metrekare boyuttaki resmin üzerine “Yaptığınız her şey için çok teşekkür ederim. Her ne kadar siyah-beyaz olsa da bu resmin ortamı aydınlatmasını umuyorum” yazılı bir not bırakmıştı.

Londra’daki Christie’s müzayede evinde satışa çıkarılan Banksy’nin “Game Changer” isimli eseri, çekişmeli geçen mezat sonucu, 19 milyon 450 bin euoraya satıldı. Satıştan ele edilen paranın, İngiliz Sağlık Kurumu’na (NHS) bağışlanacağı açıklandı.


Medya yakın ilgi gösterdi

Pandemi sürecinin yakından takip edildiği tüm medya mecraları, özellikle sağlık çalışanlarına dönük bu gelişmeyi de yakından takip etti.

Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de çeşitli yayınlarda Banksy’nin eseri yer buldu.

İşte Türkiye’deki bazı sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları: