Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Bekarlara Vergi mi Geliyor?

Son günlerde, evlilik kurumu, gençlerin geç evlenmeyi tercih etmesi, hatta evliliğe hiç inanmayan gençlerin olması, gündem konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “Gençlerimiz genç yaşta evlenemiyor. Çoğu 30 yaşından sonra evleniyor veya hiç evlenmiyor” açıklaması, bekarlık konusunu ülke gündeminin ilk sıralarına yerleştirdi. Açıklamaları izleyen bir iddia ise kısa sürede yayıldı.

Bekarlara vergi

Açıklamadan sonra, 30 yaş ve sonrasındaki bekarlardan “bekarlık vergisi” alınmasına dönük, yasa teklifi hazırlandığı iddia edildi.

Bu iddia, bir çok sosyal medya kullanıcısının paylaşımlarına yansıdı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup sonuçlarına göre, 50.000 paylaşımda, konuyla ilgili yorum yapıldı.

Paylaşımlar, gençlerin evlenememesinin ekonomik boyutlarına dair yorumları içerdiği kadar, evlilik ve bekarlık üzerine yapılan mizahi yorumları da içerdi.

En fazla etkileşimi alan paylaşımlardan biri, lüks düğünlerde harcanan paraya değindi.

@onderseren hesabından paylaşılan mesaj 35 bine yakın etkileşim sağladı.

Liberal Demokrat Partisi, resmi Twitter hesabından “Bekarlık Vergisi… Loading…” içerikli mesaj paylaştı.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl ise paylaşımında, olayın tarihi boyutunu aktardı.

Teyit.org araştırdı

Haberin yayılmasıyla birlikte, teyit.org oluşumu, vergi kararının doğru olup olmadığını araştırdı. Yaptığı bilgilendirmede, iddianın doğru olmadığını, Kaparoz isimli internet sitesi tarafından yayınlanan kurgu haber olduğunu ve sonrasında başka internet siteleri tarafından, konunun yayıldığını açıkladı.

Teyit.org kendi internet sitesinden, meclisin internet sitesinden de inceleme yaptığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “TBMM’nin sitesine giderek, böyle bir yasa teklifi olup olmadığına bakmak da mümkün. TBMM yasa teklifi sorgulama platformundan ilgili aramalar yapıldığında herhangi bir sonuca ulaşılamıyor.”