Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Boris Johnson Türk mü tartışmaları

Dünyanın çeşitli ülkelerinde, günden güne alışılmışın dışında siyasetçilerle karşılaşıyoruz. Hiç olmayacak parlamentolarda müslüman kadınlar, ihtişamdan uzak yöneticiler, ülkenin refahı için çabalayan başkanlar, artık şaşırtmıyor. Ama dünya genelinde çok konuşuluyor.

Sosyal medyada da oldukça yorumlanan bu siyasetçilerde, şu sıralar oklar Boris Johnson’u gösteriyor.

İngiltere’nin yeni başbakanı Boris Johnson sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarına birbirinden farklı yorumlarla yansıdı. Türkiye’de en fazla başbakanın kökeni konuşulurken, dünyada Trump’a benzerliğiyle ilgili görseller öne çıktı.

Özgeçmişiyle dikkat çeken başbakanın yansımaları hakkında, DigiLUP’ın yaptığı dinleme sonuçlarına göre, Johnson, dünya genelinde, 2 milyonu aşkın iletiye konu oldu.

Johnson Türk mü?

Türkiye’den yapılan 45 bine yakın paylaşımda ise en fazla Johnson’un kökenine değinildi. Dedesinin Osmanlı paşası olduğu, memleketinin Çankırı olduğu, İngiliz Ajanı Ali Kemal’in torunu olduğu iddialarının yanı sıra “Türk’ün gücü” vurgulaması yapılan paylaşımlar oldu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, Boris Johnson’un bu bağının bir önemi olmadığı, Türkiye karşıtlığıyla öne çıktığını hatırlattı.

Türkiye’den yapılan paylaşımlar arasında en fazla etkileşim alan mesaj, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı oldu. @RTErdogan hesabından yapılan paylaşımda, şu mesaj yayınlandı: Birleşik Krallık’ın 77. Başbakanı olan @BorisJohnson’ı tebrik ediyor, kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Bu yeni dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyorum.