Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Caretta Caretta’ları sosyal medyada da korumaya çalışıyoruz

Yaz aylarını yumurtlama dönemi olarak geçiren Caretta Caretta’lar yine gündemde. Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan deniz kaplumbağaları, kendi çabalarının yanısıra, çeşitli çevre örgütlerinin yardımıyla, yumurtlama dönemini sağlıklı geçirmeye çalışıyor.

Zaman zaman caretta carettaların yaşadığı çevresel engeller, sosyal medyada tepki görüyor.

DigiLUP’un bu konuda yaptığı sosyal medya dinleme sonuçlarına göre, bu hafta 15.000 iletide carettaların yaşamlarını sürdürebilmesine değinildi.

Özellikle, Alanya Karayolları bölge müdürlüğünün önündeki sahilde bir Caretta Carettanın yumurtalarını bırakmak istediği yerde, şezlonglar dolayısıyla zorluk yaşamasını içeren video, tepki gördü.

Ayrıca, kumsallarda drift yapılarak, yumurtaların zarar görmesi, yurtdışında carettaların bu dönemine daha özenli davranıldığı yorumlandı.

Caretta ve yumurtalarının zarar gördüğü görsellerin olumsuz yorumlandığı mecrada, denizin altında carettalarla resim çektiren dalgıçların paylaşımları ilgi gördü.

Caretta paylaşımlarında en fazla etkileşim alan bir diğer paylaşım Haluk Levent tarafından yapıldı. Haluk Levent paylaşımında “İnanç”a değindi.

@haluklevent: Merak etmiştim. “İnanç” iyileşti mi iyi durumda mı? Meritta Deniz Kaplumbağaları rehabilitasyon merkezine uğradım ve başına sert cisimle vurulmuş yaralanmış dostumuz “İnanç” ı ziyaret ettim.Şu an iyileşme sürecinde.Şiddet sadece kadına çoçuğa değil carettacarettalara da başlamış pic.twitter.com/b6IqGhjEBw