Dijital medya dinleme, dijital platformlarda kişi veya işletmeye karşı söylenenlerin sürekli olarak takip edilmesi anlamına gelir. Bu şekilde olumlu ya da olumsuz geri dönüşler analiz edilerek kişi veya işletmelerin başarıya ulaşması sağlanır. Markalar, daha iyi olma ve daha iyi hizmet verme çabasıyla birlikte başta sosyal medya platformları olmak üzere dijital medyada kendilerine yöneltilen eleştirileri görmek ister. Dijital medya dinleme, bu ve buna benzer ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Dijital medya hangi araçlardan oluşur? Dijital medya; oyunlar, web siteleri, mobil uygulamaları, animasyonlar, sosyal medya platformları, videolar, arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, veriler, konum tabanlı hizmetler, etkileşimli hikayeler vb. araçlardan oluşur. Elbette dijital medya dinleme için bu araçların tamamını kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece dijital medyada var olduğunuz platformlarda ve size bağlı olan araçlarında takip işlemini yapabilirsiniz. Küçük ya da büyük fark etmeksizin markaların kendileri hakkında düşünülenleri bilmeleri birçok açıdan fayda sağlar. Örneğin; olası durumları önceden tahmin edip, olumsuz bir şey yaşanmaması adına önceden önlem alabiliriler, fakat olumsuz durumla birden karşı karşıya kaldıklarında ne yapacağını bilemeyip daha da yanlışa sürüklenebilirler. Bu ve bunun gibi durumların yaşanmaması adına dijital medya dinleme önemli bir yer tutar. Peki, dijital medya dinleme nedir, dijital medya dinlemenin faydaları nelerdir, dijital medya dinleme nasıl yapılır? İçeriğimizde bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

Dijital Medya Dinleme Nedir?

Dijital medya dinleme, hedef kitlenin, rakip kitlelerinin ve genel kullanıcıların dijital medya kanallarında anahtar kelime ve kombinasyonları takip ederek geçen dinleme sürecidir. Bu süreçte herhangi bir müşterinin geri bildirimi, markanızdan söz eden sosyal medya kanalları, sektörle ilgili tüm paylaşımların takibi gibi birçok madde yer alır. Doğru bir şekilde gerçekleştirilen dijital medya dinleme ile elde edilen verilerden detaylı bir analiz yapabilirsiniz. Bu analizler sonucunda markanızı güçlendirmek, bilinirliğini arttırmak ve potansiyel müşteriye ulaşmak için çalışmalar yapabilirsiniz. Dijital medya dinleme işlemi, doğru bir şekilde doğru araçla yapıldığı zaman oldukça etkili sonuçlar verir. Fakat bu işlemi yapmak göründüğü gibi kolay değildir. Sonucunda başarıya ulaşmak ve etkili sonuçlar almak için öncelikle çok iyi bir araştırmacı olunmalıdır. İşlemde hiçbir detayı atlamadan en ince ayrıntısına kadar incelemeler yaparak sorunun köküne kadar inilmelidir.

Dijital Medya Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

Dijital medya dinleme, bilinirliğini arttırmak ve potansiyel müşteriye ulaşmak isteyen tüm markaların mutlaka uygulaması gereken bir işlemdir. Dijital medya dinlemenin hem müşteri açısından hem de marka sahibi açısından faydaları vardır. Bunlar şu şekildedir:

Dijital Medya Dinleme Nasıl Yapılır?

Dijital medya dinleme işlemini yapmadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususları aşağıda sıraladık:

  1. Dijital dünyada ulaşmak istediğiniz bir hedef belirleyin: Nerede olduğunuz ve nereye ulaşmak istediğinizi önceden belirleyin. Dinleme yapmaya neden ihtiyaç duyduğunuzu, hangi kanallardan dinleme yapmanız gerektiğini, neleri dinlemeniz gerektiğini not ederek işe koyulun.
  2. Markanıza en uygun dijital medya dinleme işlemini yapmak için gereken bütçeyi oluşturun: Dinleme yapabilmek için gereken ürün ve hizmetleri araştırarak ödeyeceğiniz ücreti önceden belirlemeniz ve bütçe planlaması yapmanız sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmeniz için önemlidir.
  3. Dijital dinleme yapacağınız aracı iyi seçin: Aracın size vaat ettiği şeyleri karşılayıp karşılamayacağı hakkında öncesinde detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Sadece bu nedenden değil; aracın kullanımının kolay olup olmadığını, dijital medya araçlarını tek bir yerden takip edebilmenize olanak sağlayıp sağlamadığını; içeriklerinizi dışa aktarmak, filtrelemek, ekipler için farklı erişim seçenekleri, veri arşivlemek, kullanıcı seçeneklerindeki limitler, kullanacağınız müşteri ilişkileri yönetimi gibi konularda sizin için yeterli olup olmadığını araştırmalısınız. Tüm bunların yanında aracın özellikleri konusunda size yardımcı olacak bir destek ekibin olması da oldukça önemlidir.
  4. Hedef kitlenizi belirleyin: Dinlemenin en iyi şekilde yapılması için hedef kitleyi doğru belirlemek gerekir. Hedef kitleyi belirlerken; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durumu, ekonomik durumu, mesleği ve ilgi alanları gibi genel özelliklerini belirleyin. Daha sonrasında bu verileri göz önünde bulundurarak hedef kitle analizi yapın. Bu analizler sayesinde, işlem sırasında doğrudan hedef kitlenize yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.
  5. Rakiplerinizi tanımlayın: Dijital medya dinleme işlemine başlamadan önce rakiplerinizi tanımlamanız çok önemlidir. Rakiplerin doğru ve yanlışları, hedef kitlesi, potansiyel müşterileri, hangi dijital medya kanallarında rol aldığı, hangi araçları kullandığı, müşteri problemleri vb. durumları çok iyi araştırmanız gerekir. Rakiplerinizin bir adım önüne geçmek için rakiplerinizi çok iyi tanımalı ve attığı her adımdan haberdar olmalısınız.
  6. Dijital medya dinlemede kullanacağınız anahtar kelimeleri seçin: Dinlemede kullanacağınız anahtar kelimeleri önceden seçmeniz gerekir. Anahtar kelime (keyword), bir yazı içinde geçen, yazıyı en kısa ve öz şekilde temsil edebilen kelime veya kelime gruplarına denilir. Anahtar kelimeler, kullanıcıların arama motorunda yaptığı aramalarla belirlenir.

Yukarıda sıraladığımız tüm maddeleri uyguladıktan sonra, elinizdeki veri birikimiyle birlikte bir araç edinerek dijital medya dinleme işlemine başlayabilirsiniz. Dijital medya dinleme sonucunda markanız için en doğru imajı çizerek dijital dünyadaki yerinizi alabilirsiniz. Uzun ve zorlu bir süreç sizi bekliyor olabilir fakat sürecin sonunda markanızı zirveye taşımanın gururunu yaşayacaksınız.

DigiLUP, sizin bu süreçte daha az yorulmanız ve en etkili sonucu almanız için en iyi araçlarla ve profesyonel ekibiyle tam destek sağlıyor. En iyi dijital medya takip sistemiyle ve profesyonel bir ekiple ilerlemek için tıklayabilirsiniz.

Dijital medya dinleme ve daha fazlası için bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. DigiLUP ekibi olarak geleneksel ve dijital medya takibini birbirine entegre ederek, bütünleşik medya çözümleri sunmayı ve kullanıcıya ekstra fayda sağlamayı amaçlıyoruz. DigiLUP, Medya Takip Merkezi’nin, Twitter’ın partneri olan global iş ortağı ile güçlerimizi birleştirip, Türkiye’nin en kapsamlı dijital medya takibi ve ölçümlemesini yaparak bu alanda çığır açan bir dijital medya dinleme platformudur. Dijital medya takibinde profesyonel bir platform kullanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir