Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Doğru Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Doğru Sosyal Medya Stratejisi Oluşturmak için Nelere Dikkat Etmelisiniz

Sosyal medya, birçok işletme için olmazsa olmaz bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu işletmeler, çeşitli sosyal medya stratejisi geliştirerek hedef kitlelerine ulaşabilmektedir. Sosyal medya stratejisi, sosyal medyada yapmayı planladığınız her aşamanın bir özetidir. Yapmanız gerekenler sonucunda elde ettiğiniz veriler ve bu verileri analiz etme sürecinin tamamı da sosyal medya stratejilerinin bir parçasıdır. Etkili bir sosyal medya planına ve iyi ayarlanmış bir iş akışına sahip olmamak, genellikle sosyal medya stratejilerinizden verimli sonuç alamamanız anlamına gelir. Peki, sosyal medya stratejisi oluşturmak için nelere dikkat etmelisiniz? Bu yazımızda konuyla ilgili merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız.

Sosyal Medya Hedefleriniz Ölçülebilir Olsun

Sosyal medya stratejisi oluştururken, sosyal medyada elde ettiğiniz veriler ile çeşitli planlamalar yapmanız gerekir. Yapmanız gerekenler sonucunda elde ettiğiniz veriler ve bu verileri analiz etme sürecinin tamamı sosyal medya stratejilerinizi kapsar. Sosyal medya stratejilerinizi geliştirirken bu süreçte hedeflerinizin gerçekleştirilebilir ve ölçülebilir olması büyük öneme sahiptir. Hedeflerinizin ölçülebilir olması demek, sizi başarıya ulaştıracak adımları tespit edebilmek anlamına gelmektedir. Ayrıca ölçülebilir hedefler, hedeflerinizin her yönünü net bir şekilde tanımlar. Bunun sonucunda ise yapmanız ve yapmamanız gerekenleri net bir şekilde görebilirsiniz. Kısacası ölçülebilir hedefler, başarılı bir iş ve memnun müşteriler anlamına gelmektedir.

Sosyal Medya Hedef Kitlenizi Yakından Tanıyın

Hedef kitleniz, potansiyel müşterilerinizin habercisidir. Kitlenizin kim olduğunu ve sosyal medyada ne görmek istediklerini bilmek başarılı bir iş hayatı için oldukça önemlidir. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını, davranışlarını, kullandığı sosyal medya platformlarını öğrenmeniz, etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmanıza olanak sağlar. Bu şekilde, beğenecekleri, yorum yapacakları ve paylaşacakları içerikler oluşturmanız mümkündür. Hedef kitlenizi yakından tanımanız için bilmeniz gereken bazı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki gibidir:

 1. Yaş
 2. Konum
 3. Ortalama gelir
 4. Meslek
 5. İlgi alanları

Müşterilerinizi veya potansiyel müşterilerinizi gerçek istekleri ve ihtiyaçları olan gerçek insanlar olarak tanımanız sosyal medya stratejiniz açısından oldukça önemlidir. Ayrıca onları sosyal medyada hedef kitlenize nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bunun için ise sosyal medya stratejilerinizin bir parçası olan sosyal medya analizleri sayesinde hedef kitlenizin kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca nerede yaşadığını ve markanızla sosyal medyada nasıl etkileşim kurduğunu da öğrenmeniz mümkündür. Hedef kitlenize ilişkin bu demagojik bilgiler, stratejinizi geliştirmenize ve kitlenizi daha yakından tanımanıza olanak sağlar.

Sosyal Medyayı Profesyonel Şekilde Takip Edin

Sosyal medya stratejilerini geliştirmeniz için sosyal medyayı profesyonel bir şekilde takip etmeniz gerekir. Şu ana kadar sosyal medyada ne tür içerikler paylaştınız ve takipçilerinizin aradığı yeni trendleri karşılayabiliyor musunuz? Bu soruların cevabını vermeli ve buna yönelik çalışmalar yapmalısınız. Bunun yanı sıra sosyal medya stratejilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak diğer sorular ise aşağıdaki gibidir:

 1. Hangi içerikler ilgi çekici?
 2. Hedef kitleniz neler ile ilgileniyor?
 3. Hedef kitleniz hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor?
 4. Sosyal medyadaki varlığınız rakiplerinize kıyasla ne durumda?

Bu bilgiler doğrultusunda sosyal medyadaki güncel olayları takip etmeli ve kitlenize yönelik yeni konseptler ve içerikler geliştirmelisiniz. Bu çalışma sonucunda, sosyal medya hesaplarınızın her birinin hangi amaca hizmet ettiğini de daha iyi göreceksiniz. Hangi sosyal medya platformları üzerinde sosyal medya stratejilerinizi geliştirmeniz gerektiğini anlamak için ise şu kriterlere dikkat etmelisiniz:

 1. Hedef kitlem hangi sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanıyor?
 2. Bu sosyal medya platformu üzerinden hedeflerime ulaşabilir miyim?

DigiLUP ekibi olarak bu yazımızda, “doğru sosyal medya stratejisi oluşturmak için nelere dikkat etmelisiniz?” konusu ile sosyal medya stratejisinin önemini ele aldık. Sosyal medya takibi konusunda profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com