Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Rekabette Öne Geçmek İçin 3 Öneri

Labirent önünde rekabette nasıl öne geçeceğini düşünen bir erkek

Birçok işletme sahibi, sektördeki rakiplerini incelemeden iş fikrini hayata geçirmek ister. Başarılı bir işletmeye sahip olmak için, rekabette bir adım önde olmanın yollarını bilmek gerekir. Rekabette öne geçmek, aynı sektördeki firmalar için sürekli devam eden bir yarıştır. Peki, rekabette öne geçmek için yapmanız gerekenler nelerdir? Her pazarda rekabet söz konusudur. Pazar araştırması yapan ve rakiplerini takip eden işletmeler her zaman daha başarılı olabilirler. İşte rekabette öne geçmek için 3 Öneri!

Rakiplerinizin Başarısız Olduğu Konularda Ürününüzü Öne Çıkarın

Pazardaki konumuzu etkileyen en önemli etkenlerden birisi de rakiplerinizdir. Rakipleriniz sürekli olarak kendilerini geliştirme ve yenileme süreçlerinde olduğu için rekabet de sürekli olarak devam etmektedir. Rekabette öne geçmek için rakiplerinizin zayıf olduğu alanlarda ürünlerinizi öne çıkartmayı deneyebilirsiniz. Böylece rakiplerinizi tercih eden potansiyel müşteri kitlesine de ulaşabilirsiniz. Rakipleriniz ile aranızda sürekli bir rekabet söz konusu olduğu için, sürekli çalışarak hiç beklemediğiniz sonuçlar elde edebilirsiniz. Rakipleriniz ürünleri ile öne çıkabilir. Bu durumda, rakibinizin ürünlerini ayrıntılı olarak inceleyerek eksik olduğu noktalarda kendi ürünlerinizi geliştirmelisiniz. Bu analizler ve incelemeler, kendi ürününüz için bir strateji oluşturmanıza büyük derecede yardımcı olur.

Müşteri Şikayetlerini Dinleyin, Ürününüzü İyileştirin

Başarılı işletmeler, müşterilerinin şikayetlerine önem veren kuruluşladır. Bir işletme, ne kadar başarıya ulaşmış ya da ürünlerini mükemmel hale getirmiş olursa olsun, genel olarak eleştiri alma ihtimali oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise işletmelerin, müşterilerini tamamen memnun etmesinin çok zor olmasıdır.

Olumsuz gibi görünse de aslında, müşteri şikayetleri, işletmelere birçok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  1. Müşterilerden gelen şikayetler, ürünlerinize veya hizmetlerinize dair iyileştirilmesi gereken temel noktaları anlamanıza yardımcı olur.
  2. Ekibinizin müşteriler ile iletişim içerisinde olması, müşterinin kendisini değerli hissetmesine ve bir sonraki süreçte de sizi tercih etmesine yardımcı olur.
  3. Müşteri şikayetleri sayesinde eksiklerinizi görebilir ve işe alım süreçlerinde bile çalışanlarınızı bu eksiklikleri tamamlayabilecek çalışan adayları arasından değerlendirebilirsiniz.

Müşteri şikayetleri, müşterinin işletmenize ilişkin duygu ve düşüncelerini anlamanıza olanak sağlar. Pahalı pazar araştırmalarına girişmek veya geri bildirim anketleri düzenlemek yerine müşteri şikayetlerini dikkate almalısınız. Böylece müşteri memnuniyetini sağlayabilecek olan ürün geliştirme süreçlerinizi de iyileştirebilirsiniz. Müşteri şikayetlerinin önemini anlarsanız işletmenizi ve operasyonlarınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Sorunlarını Dinleyin ve Çözümler Sunun

Rekabette öne geçmenin olası bir yolu, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını rakiplerinizden daha iyi ele almaktır. Ürün veya hizmetlerinizi kullanırken müşterilerinizin tam olarak ne istediğini anlamak için açık uçlu sorular sormalısınız. Bu sorular şunları içerir:

  1. Şirketinizin büyümesinin önündeki en büyük engel nedir?
  2. Şirketiniz için en önemli olan konu nedir?
  3. Müşterilerin şikâyet ettikleri konular nelerdir?

Hedef kitlenizi dinlemek, sizi başarıya götüren çözümlerden birisidir. Potansiyel müşterileriniz ve mevcut müşterilerinizin isteklerine kulak vermeniz, müşterilerinizin isteklerini anlamanız açısından oldukça önemlidir. Sorunun ne olduğunu anladıktan sonra ise olaya çözüm odaklı yaklaşmalısınız. Bunun için sorunu çözecek bir ürün veya hizmet teklif edebilirsiniz.

Sadece ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmaya çalışmak yerine, müşterilerin sorunlarına çözüm sağlamaya odaklamanız oldukça önemlidir. Müşterilerinizin sorun yaşadığı noktaları tespit etmek, öğrenmek ve çözmek için zaman ayırmalısınız. Rekabette öne geçmek ve müşteri memnuniyeti kazanmak için bu adım oldukça önemlidir.

DigiLUP ekibi olarak bu yazımızda, “rekabette öne geçmek için 3 öneri” konusu ile müşteri memnuniyetinin önemini ele aldık. Dijital medya takibi konusunda profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsiniz: digilup@medyatakip.com