Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Ekranları karartan kampanya

Amerika’da George Floyd’un, polis şiddetiyle hayatını kaybettiği günden itibaren, başta A.B.D. olmak üzere, tüm dünyada ırkçılık tartışmaları sürüyor.

Sokaklardaki protesto gösterilerinin yanı sıra, sosyal medya kullanıcıları da ırkçılık hakkındaki yorumlarını, paylaşımlarına yansıtmaya devam ediyor.

Bu hafta, ırkçılığa karşı sosyal medyada başlatılan #blackouttuesday kampanyasıyla, sosyal medya kullanıcıları ekranlarını kararttı. Bazı kullanıcılar, konuyla ilgili fikirlerini de ekleyerek siyah fotoğraf paylaşırken, bazı sosyal medya kullanıcıları sadece #blackouttuesday veya #blackoutday hashtagiyle siyah fotoğraf paylaşarak tepkisini iletti.

Ünlülerden destek

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, milyonlarca paylaşımda, en fazla etkileşim alan iletiler arasında ünlüler de var.

Ünlüler, sosyal medya hesaplarından paylaştığı mesajlarda, kampanyaya destek verdiklerini açıkladı.

Türkiye’de de katılım sağlandı

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları da ırkçılığa karşı duygularını dile getiren paylaşımlar yaptı. Türkiye’de 100 bine yakın paylaşımda, renklere özgü ayrım yapmanın, insani olmadığı vurgulandı.

Paylaşımlarda, kararan ekranların yanı sıra, siyah ve beyaz tenli insanların yan yana geldiği fotoğraflar öne çıktı.