İstanbul Emniyet Müdürlüğü, “gizli” ibaresiyle, İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, şehirdeki tüm hastanelerde “polikistik over sendromu” olan ve kürtaj yaptıran 30-40 yaş arasındaki kadınların listesini istedi.

Mahrem Bilgi

Emniyet ve Sağlık Müdürlüğü arasındaki bu çalışmanın duyulmasıyla, sosyal medyada araştırmaya tepki gösterildi. MTM Medya Takip Merkezi’nin Sosyal Medya Dinleme Servisi DigiLUP sonuçlarına göre, 7.500 paylaşımda, bu uygulama tartışıldı.

Birgün Gazetesi’nin haberiyle birlikte yapılan paylaşımların büyük bir kısmında, bu liste ile ne yapılmak istendiği, hangi bilgilere ulaşılmaya çalışıldığı sorgulandı.

Paylaşımlarda; Emniyet’in istediği bu bilginin; sağlık ve cinsel hayata ilişkin olduğu için, “özel nitelikli kişisel veri” kapsamına girdiği ve bilgilerin mahrem olduğu belirtildi. Bilgilerin hangi amaçla kullanıldığına dair sorular soruldu.

Kişisel bilgilerin toplanmasıyla ilgili eleştirel yorumlarda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “çocuklara zeka ölçümü yapılması” ile ilgili açıklamasına da değinildi.

En fazla etkileşim alan paylaşımlar; Orhan Aydın, Çiğdem Toker, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi hesaplarından yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir