Anadolu Efes, yeni çıkardığı biralardan birine “Zilli Sally”, birine de “Delikanlı Henry” adını verdi. Firmanın bu çıkışı, cinsiyet ayrımcılığı olarak algılanarak, tepki gördü. Özellikle sosyal medyada Efes’in boykot edilmesi için kampanya başlatıldı.

Alkol oranına göre cinsiyet       

Anadolu Efes, biraların alkol oranına göre, ürünlerine cinsiyetçi çağrışım yapan isimler verdi. Alkol oranı %3,9 olan birasına “Zilli Sally”, alkol oranı %4,8 olan diğer ürününe ise “Delikanlı Henry” adını koydu. Bu isimleri de şişelerin üstüne “kadın ve erkek” çizimleriyle birlikte ekledi.

Sosyal medyada #EfesBoykotu

Ürünlerin piyasaya çıkmasıyla, sosyal medyada paylaşımlar yapılmaya başlandı. Eleştirel yorumlar içeren paylaşımlara eklenen #EfesBoykot hashtagi TT listesine girdi.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel dijital medya listening servisi DigiLUP verilerine göre, Efes’in yeni ürünleri, 15 bini aşkın iletiye konu oldu. Aynı sonuçlara göre, bu yorumlar, 67.500 etkileşim aldı ve milyonlarca kişiye erişim sağladı. Konuyla ilgili yorum yapanların %53,9’u kadın sosyal medya kullanıcıları olurken, %46,1 oranındaki erkekler de bu cinsiyetçi yaklaşıma tepki gösterdi. Sosyal medya kullanıcıları, kampanya eleştirilerinin dışında, biranın içeriğine, yurtdışındaki kullanımına dair bilgiler de paylaştı.

Bira tüketen hedef kitlenin yanısıra; kadın dernekleri, pazarlamacılar, reklamcılar ve iletişimciler, böyle bir kampanyanın sonuçlarının nasıl düşünülemediğini yorumladılar.

En fazla etkileşim alan paylaşım, Yurtsuz ATU adlı kullanıcı tarafından yapıldı.

Anadolu Efes’ten açıklama…

Anadolu Efes, tüm bu tartışmaların ardından, ürünün, üretim ve fabrika çıkışlarını durduğuna dair açıklama yaptı. Ve bu örnek de artık sosyal medyadaki bazı çıkışların, bazı kararlarda ne kadar etkili olduğunu gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir