Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Facebook’un deepfake mücadelesi başlıyor

Facebook deepfake içeriklere savaş açtığını açıkladı. Microsoft ile de anlaşma yapan Facebook, kullanıcıların internette güvenliğini sağlamayı hedefliyor.

Son dönemde çoğunluğu mizah amaçlı da olsa deepfake içeriklerde ciddi bir artış yaşanıyor. Bu içerikler, kullanıcıların yanıltılarak dolandırılması gibi kötü amaçlar için de kullanılabiliyor. Deepfake içeriklerle en çok sorun yaşayan platformların başında ise sosyal medya platformları geliyor. Facebook, deepfake ile mücadele için yeni adımlar atmaya hazırlanıyor.

Microsoft ile anlaşma yaptığını duyuran şirket, deepfake ile mücadele isimli yeni bir veri seti üretileceğini duyurdu. Bu veri seti ile orijinal içerikler ile deepfake içerikler arasındaki ana farklılığın anlaşılması ve tüm içeriklerde deepfake kontrolü için yeni algoritmalar geliştirilmesi hedefleniyor.

Bu anlaşmadan bağımsız olarak, geliştiricilerin de deepfake ile mücadeleye destek verebileceği belirtiliyor. Facebook, deepfake için 10 milyon dolarlık yatırım yapacağını ve geliştiricilere de ödül vereceğini duyurdu.