Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Facebook haber içeriklerine ödeme yapacak

Medya dünyası için önemli bir adım, Google’dan sonra Facebook tarafından atıldı. Facebook da artık, haber içerikleri için para ödeyecek.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, kullanılan haberler için; Avustralya’daki Private Media, Schwartz Media ve Solstice Media ile ön anlaşma imzaladı. Söz konusu haber kuruluşları ile 60 gün içerisinde nihai anlaşmalar da imzalanacak.

Avustralya’daki yasa etkili oldu

Temsilciler Meclisi tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Avustralya Medyası Pazarlık Yasası” tasarısı, haber içeriklerinin teknoloji şirketleri ile medya kuruluşları arasındaki müzakere sonucunda fiyatlandırılmasını öngörüyor.

Medya sektöründe çalışanlar için önemli olan ve habercilerin güçlendirilmesini amaçlayan yasa, haber kuruluşlarına ücret konusundaki uzlaşmazlıklar için, tahkime gitme olanağı sağlıyor. Ayrıca yasada, teknoloji şirketlerine hangi içerikler için düzenlemelere tabi olduklarının önceden bildirilmesini öngören bir madde de var.

Diğer ülkelere emsal olacak

Tüketim alışkanlıklarının değiştiği tüm dünyada, medyanın da bu yönde şekil değiştirmesiyle, bazı mecraların hızla büyümesi kaçınılmaz oldu. Bu büyük şirketlerin, hedef kitlesine ulaştığı platformlarda paylaşılan haberlerle ilgili ilk kez ödeme yükümlülüğü tasarlanan yasanın, dünyadaki diğer ülkelerde de emsal oluşturulabileceği değerlendiriliyor.