Popüler sosyal medya uygulaması Facebook, platforma Podcast özelliğinin geleceğini duyurdu. Yeni özellikle birlikte, yayınlar artık doğrudan Facebook üzerinden dinlenebilecek.

Son dönemde podcastlerin artan popülaritesi, Clubhouse, Twitter’ın yeni Spaces özelliği gibi uygulamalarla, ses odaklı içerikler giderek önem kazanmaya başladı. Facebook da diğer platformlar gibi, bu dönüşüme ayak uydurmak için sürekli yenilikler üzerine çalışıyor.

Nasıl çalışacak?

Yeni podcast özelliği, podcast yayını yapan yayıncılara gönderilen mail ile kesinlik kazandı. Söz konusu maile göre yayıncılar podcastlerinin RSS feedlerini bir kez Facebook ile bağladıktan sonra tüm yeni yayınlar otomatik olarak platforma yüklenecek. Böylece yayıncıların takipçileri, en güncel yayınları düzenli olarak Facebook üzerinden de takip edebilecek. Yayıncılar diledikleri zaman podcastlerini platformdan kaldırabilecek. Podcastlerin Facebook üzerinden paylaşılması da mümkün olacak.

Podcast özelliği ile birlikte gelen bir diğer yenilik ise yayınları takip eden kişilerin podcastten diledikleri bölümlerle 1 dakikadan kısa klipler oluşturabilmesi. Ancak bu özellik, yayıncıların aktif etmesi durumda kullanılabilir olacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir