Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Facebook’da yeni gelir modeli

Sosyal medya platformları, kullanıcılarına yeni deneyimler sunmaya devam ederken, içerik üreticilerine gelir getirecek uygulamaları da es geçmiyor. Bu konuda yeni bir adım atan Facebook’da yeni gelir modeli “Music Revenue Sharing” duyuruldu.

Yeni uygulama Music Revenue Sharing ile video içerik üreticilerinin, Facebook’da paylaştıkları videolarına lisanslı müzik eklemeleri ve bu süreçte gelir elde etmeleri amaçlanıyor.

Facebook kullanıcıları arasında bulunan içerik üreticileri, bu uygulama ile gelir elde edebilmek için, yükledikleri videolar içinde, popüler veya yeni tanınmakta olan sanatçıların müziklerini kullanmaları gerekiyor. Böylece, yeni uygulama ile hem içerik üreticileri hem de sanatçılar gelir elde edebilecek.

İşte Facebook’da yeni gelir modeli Music Revenue Sharing programı ile ilgili bazı bilgiler:

  1. Videolar 60 saniyeden uzun olmalı
  2. Video içinde görsel içerik bir bulunmalı.
  3. Uygulama, Reels videoları için kullanılamayacak.
  4. Music Revenue Sharing’e dahil olan lisanslı müzikler, Facebook içinde yer alan Creator Studio kısmında görülebilecek.

Yeni uygulamanın duyurulmasıyla, sosyal medyaya yansıyan yorumlar da oldu.

Facebook'da yeni gelir modeli

İçerik üreticileri, Facebook’da yeni gelir modeli Music Revenue Sharing modelini kullanan videolarından yüzde 20 oranında reklam geliri elde edecek. Reklam gelirinin kalan kısmı ise Facebook ve videoda müziği kullanılan sanatçının olacak.

Music Revenue Sharing ile gelir elde etme modelinin şu an için sadece ABD’deki kullanıcılar için sunulduğunu da ekleyelim. Music Revenue Sharing’in önümüzdeki aylarda diğer ülkeler için de kullanıma sunulması bekleniyor.

Dijital medya takibi konusunda profesyonel bir platform kullanmak ve uzman ekibimizden bilgi almak için, bizimle iletişime geçebilirsinizdigilup@medyatakip.com