Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Instagram’da silinen fotoğraf ve mesajlara ne oluyor?

Siber güvenlik ile ilgili araştırma yapan Saugat Pokharel, Instagram’ın güvenlik açığını bularak, popüler sosyal medya uygulamasının, kullanıcıların sildiği fotoğrafları ve mesajları, 1 yıl sakladığını tespit etti.

Technopat.net’de yayınlanan habere göre; Pokharel, bu güvenlik açığının, silinen fotoğraf ve mesajların platformun veri tabanında saklanmasına neden olduğunu belirtti.

Instagram’dan açıklama

Bu açıklamadan sonra, Instagram yetkilileri söz konusu güvenlik açığının tamamen kapatıldığını duyurdu.

Instagram, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; kullanıcının sildiği verilerin 90 gün boyunca veri tabanında saklandığını ve sonrasında kalıcı olarak silindiğini belirtti.

Oluşan bazı yazılımsal hatalardan dolayı, kullanıcı verilerinin 1 yıl kadar depolandığını belirten Instagram, bu süreçte herhangi bir verinin çalınmadığına dikkat çekti.

Saugat Pokharel da bu açığı 2019’un Ekim ayında Instagram yetkililerine bildirdiğini ve şirketin hemen harekete geçtiğini onaylayarak, güvenlik açığının geçtiğimiz ay kapatıldığını belirtti. Siber güvenlik araştırmacısı, bu tespiti dolayısıyla Instagram’dan 6.000 dolar ödül kazandı.