Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

İptal ve ertelemeler sosyal medyada

Dünya, Covid19 ile başa çıkmanın yollarını aramaya devam ediyor. Alınması gereken önlemlerin en önemlisi ise insanların kendi tedbirlerini alması ve yakın temastan kaçınması.

Tam da bu yüzden, virüs nedeniyle, planlanan organizasyonlar yapılmıyor, insanların bir araya geldiği kurumlar çalışmalarına ara veriyor.

Dünyanın gündeminde olan coronavirüs, organizasyon, fuar, konser, tiyatro vb. bir çok etkinliğin iptal edilmesine veya ertelenmesine sebep oldu. Önlemler arasında; okulların tatil edilmesi, sınavların ertelenmesi, hatta camilerde bir arada namaz kılınmasının sakıncalı olduğunun duyurulması yer aldı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, bu konuda 500.000 paylaşım yapıldı.

İlk önce konser ve tiyatro gösterileri vb. organizasyonlar iptal edildi. Sanatçılar, iptalleri ve genel durumlarını paylaşımlarına yansıttı.

En çok etkileşim alan paylaşımlardan biri, Haluk Levent’in mesajı oldu. Ünlü sanatçı, bu durumun, sektöre ağır darbe olduğunu belirtti.

Levent, yakında dizide rol alabileceğini mizahi bir dille paylaştı ancak, bir süre sonra dizi setlerinin çalışması da durduruldu.

Camide ibadet tartışması

Sadece organizasyonlar değil, insanların bir araya geldiği mekanlar da aynı sebeple kapatıldı. En çok tartışma konusu ise camide ibadete bir süre ara verilmesi, namazın evde kılınması oldu.

Bu konuyla ilgili en fazla etkileşim alan paylaşım, ilahiyatçı yazar Cemil Kılıç’ın @m_cemilkilic adlı Twitter hesabından yapıldı. Kılıç, eğitimde düzenleme yapıldığı gibi, camilerde de düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

Bazı mekanlar kapandı

İnsanların birbirine virüs bulaştırmaması için; kahvehane, Avm, lokanta, gece kulübü gibi mekanlarda da düzenlemeler yapıldı.

Durumun ekonomik boyutuyla ilgili negatif yorumların yanısıra, keyifli paylaşımlara da rastlandı.