Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Karne heyecanı sosyal medyaya da yansıdı

2018-2019 eğitim yılı, 14 Haziran cuma günü, karnelerin dağıtılmasıyla sona erdi. Öğrenciler, karnelerini almanın heyecanıyla birlikte, arkadaşlarından ayrılmanın hüznünü de yaşadı.

Bu yoğun duyguların yanı sıra, yaz tatiline girilmesi, karnelerdeki notlar, ailelerin karnelere tutumu gibi bir çok detay da sosyal medya paylaşımlarına yansıdı.

DigiLUP sonuçlarına göre, sosyal medyada karne ile ilgili 158.600 paylaşım yapıldı.

En fazla etkileşim alan paylaşımlar arasında; siyasetçilerin mesajları öne çıktı.

Alanya’da bulunan Mahmutlar Kılıçarslan İlkokulu @kilicarslanokul öğrencilerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gönderdiği videolu mesaj ve Erdoğan’ın yine sosyal medya üzerinden verdiği cevap, en fazla öne çıkan iletilerden oldu.

Çarşıbaşı Anadolu Lisesi’nin, Trabzon Maçka’da şehit olan Eren Bülbül’ün annesine verilen karne, duygusal yorumlarla paylaşıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un karne ve tatile girilmesiyle ilgili bir çok paylaşımı oldu. Öğrencilerin yaz tatilinde yapması gerekenler listesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşıldı.

Ziya Selçuk, özellikle karnesinde zayıf olan öğrencilerin ailelerine çağrıda bulundu. Bakanın, @ziyaselcuk hesabından yaptığı paylaşımda; “Karne günü çocukları örselemek yerine onları cesaretlendirmek, bunun süreç olduğunu hissettirmek, koşulsuz şefkat-saygı göstermek önemli. Kıyas, olumlu da olsa, olumsuz da olsa zararlı. Akademik yetersizlik telafi edilebilirken, psikolojik yetersizlik hissi hayat boyu zorluyor. ” mesajı verdi.

Selçuk ayrıca, bir eğitim yılının daha bitmesiyle; okullarda çalışan memurdan, öğretmene, velilerden okul yöneticilerine kadar tüm “eğitim ekibine” teşekkür mesajı paylaştı.