Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Maske tartışması sürüyor

Koronavirüsten korunmak için en fazla kullanılan malzemelerden biri olan maskeler; her yerde bulunamaması, yetersiz kalması, üretiminin arttırılması, ücretsiz dağıtılması, SMS ile gelen kodla eczaneden alınması gibi birçok konuyla, gündemde.

Sağlık bakanlığının “maskesiz dışarı çıkmayın” çağrıları ve hatta sonrasında, maskesiz dışarı çıkmanın yasaklandığı şu günlerde, maske bulmak bir mesele haline geldi.

Önce, maskelerin fiyatları bir anda çok yükseldi. Sonra cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, maskelerin ücretsiz dağıtılacağını açıkladı.

Ülkede maske ihtiyacının giderilmesi için; ünlü markaların atölyelerinde, meslek liselerinde, cezaevlerinde maske üretildi. Sosyal medya kullanıcıları, bu çalışmaları takdir eden paylaşımlar yaptı.

Türkiye’deki meslek liselerinin çalışması, NewYork Times gazetesinde haber oldu.

Maske yapım videoları arttı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maskenin herkes tarafından pamuklu bir kumaşla rahatlıkla yapılabileceğini açıkladı. Sonrasında, sosyal medyadan maskenin kolay yapımına dair videolar paylaşıldı.

 #MaskeYok TT oldu

Tüm bu önlemlere ve çağrılara rağmen, maske bulamayan sosyal medya kullanıcıları #MaskeYok hashtagiyle paylaşımlar yaptı.

Sağlık Bakanlığı’ndan SMS yoluyla kod gönderilen vatandaşların, eczanelerden ücretsiz olarak maskelerini alabileceğinin duyurulmasından sonra, eczanelere başvurular arttı.

Ancak bir çok vatandaş, kendisine kod gelmediğini, eczanelerden para ile de maske alamadığını belirtti.

Eczacılar da vatandaş da maske ihtiyacı noktasında çaresiz kaldı. Sinan Oğan da bu çaresizliği, paylaşan sosyal medya kullanıcılarından oldu.