Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Sanat unutulmadı

Korona gelişmelerinin gündemin merkezinde yer aldığı şu günlerde, 15 Nisan Dünya Sanat Günü unutulmadı.

2011’de Uluslararası Sanat Derneği’nin Meksika’daki genel kurulunda, Bedri Baykam’ın önerisiyle, Leonardo Da Vinci’nin doğum tarihi olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanılmasına karar verildi. Ve 2012 yılından bu yana Dünya Sanat Günü, her 15 Nisan’da kutlanmaya başladı.

Bu yıl farklı

Her yıl; sanat merkezlerinde, tiyatro salonlarında, sergi alanları gibi mekanlarda kutlanan bu özel gün, bu yıl sürecin getirdiği gereklilikle, dijital ortamda kutlanıyor.

Sosyal medya da bu kutlama alanlarından biri. Sosyal medya kullanıcıları, çeşitli eserlere de yer vererek, kendi hesaplarından bu güne özel paylaşımlar yaptı.

MTM Medya Takip Merkezi’nin profesyonel sosyal medya dinleme servisi Digilup verilerine göre, Dünya Sanat Günü ile ilgili 10.000 paylaşımda kutlandı.

Son zamanlarda sosyal medyada sıkça rastlanan detaylar bugünkü paylaşımlara da yansıdı. Bu detaylarda, ünlü sanat eserlerindeki karakterlerin maskeli hali yer aldı.

Fındıklı Belediyesi de bugüne özel paylaşım yaptı.

Güne özel paylaşım yapan; sanatçılar, sanat merkezleri, eğitim kurumları, siyasetçiler, böyle zor zamanlardan, sanatın katkısıyla daha kolay geçilebileceğine dair mesajlar verdi.

Bazı sanatçılar, sosyal medya hesaplarından yaptıkları yayında, sanatlarını icra ederek, takipçilerine moral verdi.

Dijital ortamda ulaşılabilecek sanat merkezleri, sergiler, konserler, müzeler hatırlatıldı.