Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Persona Belirleme Rehberi! Size En Uygun Personayı Belirleyin!

Müşterilerinizi ne kadar tanıyorsunuz? Bu soruya cevabınız herkesin cevabıyla aynıysa müşterilerinizi daha iyi tanımaya ve anlamaya ihtiyacınız var. Tanımadığınız insanlara ne kadar yardım yapabileceğinizi düşündüğünüzde persona kavramı daha da netlik kazanıyor. Persona ifadesini, firmaların üretimini yaptıkları ve sağladıkları ürün veya hizmetin doğru kişilere ulaşmasını sağlayan bir araç olarak tanımlayabiliriz. Müşterileri ve potansiyel müşteriye dönüşme ihtimali olan tüketicileri anlamada oldukça etkilidir. Persona belirleme sürecinde, ürün ve hizmetin yapısı, kullanıcıların alışkanlıkları, demografik özellikleri, gelir düzeyi gibi birçok etmen değerlendirilir ve yol haritası oluşturulur. Belirlenen yol haritası satışların artmasında, kullanıcıların tanınmasında oldukça fayda sağlarken kimi zaman firmalar persona belirleme sürecinde zorluk yaşamaktadır. DigiLUP ekibi olarak, sizlerin çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla, persona belirleme rehberi hazırladık. Bu rehber sayesinde müşterilerinizi daha iyi anlamak için firmanıza en uygun personayı belirleyerek başarılı bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Persona Nedir?

Kullanıcı odaklı bir yol haritası oluşturmak için giriş bölümünde özetlediğimiz persona kavramını daha detaylı anlamak gerekiyor. Persona, kullanıcı araştırması ve veri analizi yaparak topladığınız bilgiler doğrultusunda kişileri tanımlamadır. Hedef kitledeki gibi bir grubu veya topluluğu hedef almaz. Persona daha detaylı olarak kişilerin kişiliğini belirlemek anlamına gelir. Bir bireyi kişisel olarak tanımlayan onların yaşı, mesleği, amaçları, hobileri, hedefleri gibi yüzeysel olmayan tüm özelliklerini tanımlayan bir yapıdır. Persona belirlemenin amacı hedef kitledeki müşteri veya potansiyel müşterilerin personasını tanımlayarak müşteriyi yeniden oluşturmaktır.  

Müşteri personası belirleme süresinde dahil edilenlere baktığımızda; isim, ülke/ şehir, yaş grubu, eğitim, medeni hali, istihdam türü, gelir düzeyi, hobiler, sosyal medya kullanım sıklığı, dili gibi pek çok kriter bulunur. Bu kriterler ile müşteri personası oluşturulur ve firmanın kullanacağı yol haritası belirlenir. Bu yol haritasında müşterilerin yaşayabileceği sorunlar, uygulanabilecek çözümler tasarımcı, pazarlamacı ve farklı departmanlardaki kişiler tarafından belirlenir. 

Persona Neden Önemlidir?

Persona oluşturmak veya belirlemek firmaların müşterilerini tanıması açısından oldukça önemlidir. İşletmeler persona tasarlayarak pazarlama alanında doğru adımları atabilirler ve daha kolay iletişim kurabilirler.

Personalar, firmadaki departmanların veya çalışma ekiplerinin belirli hedeflere uygun bir şekilde çözüm bulmasına ve çalışmasına yardımcı olur. İstenen sonuçlara ulaşmalarına destek olacak özellikler oluşturarak ürün geliştirmeye de fayda sağlar. Yapılan her işte kullanıcıyı anlamak oldukça önemlidir.

Persona oluşturmak ve tüketicinizi tanımak, üretiminizdeki ürünlerin özelliklerini, tasarımlarını geliştirmenize yardımcı olurken ürün ve hizmetinizdeki eksikleri görmenizi sağlar. Kullanıcı odaklı olmak pazarlama ve satış alanında en önemli noktadır. Bu yüzden persona belirleme sürecinde bir anlamda kişiler ve müşterilerden tasarım ve strateji oluşturma konusunda destek almış olursunuz.

Persona sayesinde ideal müşteriyi, müşterilerin davranış kalıplarını, onların taleplerini, kişiliklerini ve özelliklerini öğrenebilirsiniz. Yaptığınız işi çok iyi biliyor veya kaliteli ürün üretiyor olabilirsiniz ama bunu kim sizden almak istiyor? Bu yüzden persona belirleyerek yol haritası oluşturmak hayati önem taşıyor.

Kitle Araştırması Yapın!

Persona oluşturma sürecinde analiz ve araştırma gerekir. Hedef pazarınızda, müşterilerin, piyasanın, rakiplerin analizini yaparak kitleler hakkında tüm verileri toplayın. Kitle araştırması yapın! Kitle araştırması oldukça önemlidir çünkü güncel veriler, oluşturacağınız personayı anlamanıza yardımcı olacaktır. Kimi hedeflediğinizi bildiğinizde, kişiliği ve alışveriş deneyimlerini nasıl ele aldıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Firmaların hedef kitlesi kimi zaman değişiklik göstermektedir. Toplanan verilerin güncel ve detaylı olması kitle araştırmasını kolaylaştırmaktadır. Kullanıcı kişilikleri çevresel ve psikolojik açıdan sürekli değiştiği için kitle araştırması sonuçlarının güncel olması gerekir.

Bu noktada DigiLUP servisi ile çalışmalarınıza katkı sağlayabilirsiniz. DigiLUP platformunda sunulan analiz ve raporlar ile dijital medyaya dönük faaliyetlerde hedef kitlenin doğru belirlenmesine dair avantaj yakalarsınız.

Şirketinizdeki müşteri ile iletişim halinde olan ekiplerinizden, onların müşteriler hakkındaki fikirlerini alabilirsiniz. Çalışanlarınız, müşteriler hakkında kısıtlı bilgiye sahip olsalar bile DigiLUP platformu müşteriniz olmayan kullanıcılar hakkında da sizlere detaylı bilgiyi sağlar. Bu sayede kurumunuz, rakipleriniz ve sektörünüz hakkınızda sosyal medyada, internet sitelerinde, blog, forum ve sözlüklerde paylaşılanlar ve konuşulanlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Müşterilerin Potansiyel Eylemlerini Belirleyin!

Persona belirleme sürecinde, sırada kullanıcıların davranışlarını belirlemek kalıyor. Müşterilerin potansiyel eylemlerini analiz edin ve neler olduklarını belirleyin. Hedef kitle olarak belirlediğiniz kullanıcıların günlük yaşamdaki tüketim alışkanlıkları, meslekleri, zamanı geçirme biçimleri, sosyal medya kullanım sıklığı gibi eylemlerinin ne olduğunu belirleyin. Bir kişinin hayatında nerede sorun yaşadığını çözdüğünüzde, o kişiye yardımcı olarak, harika bir müşteri deneyimi yaşatabilirsiniz.

Müşterilerinizin eylemlerine ve davranışlarına göre, doğru zamanda doğru ürünle onları karşılayabilirsiniz. Persona belirlemede en önemli noktalardan birisi de müşteriyi anlamaktır. Onların davranışlarını belirlediğinizde, müşterilerin ihtiyaçlarını, görüşlerini, almak istedikleri hizmet türlerini anlayabilirsiniz. Ürününüzün veya hizmetinizin, müşterinizin hayatını nasıl daha kolay veya daha iyi hale getirdiğini hedef kitlenize ve müşterilerinize net bir şekilde anlatabilirsiniz.

Doğru Personayı Oluşturun

Persona belirleme süreci oldukça detaylı ve zaman alıcıdır. Tüm araştırmalarınızı analiz edin ve müşterilerinizi ortak bir noktada toplayarak hedef kitlenizi belirleyin. Hedef kitlenizi belirledikten sonra müşteri veya potansiyel müşterilerinizin davranışlarına, düşüncelerine ve kişiliklerine göre doğru personayı oluşturun. Persona belirlemek, müşterilerinizi yakından tanımanıza ve üretim, pazarlama, satış alanında doğru tasarımlar, içerikler, ürünler ve hizmetler üretmenize yardımcı olacaktır. İnsanlar, rakipler, piyasa her gün değişiklik gösteriyor. Bu yüzden personanızdan yola çıkarak oluşturduğunuz yol haritası üzerinde değişiklik yapmanız gerekebilir.

Personanızı doğru bir şekilde oluşturmak için; başta sosyal medya olmak üzere, tüm dijital medyada, hakkınızda çıkan tüm verileri DigiLUP ile öğrenebilirsiniz. Her kurumun ihtiyacına göre oluşturduğumuz analiz paketlerini ve detaylarını incelemek için hizmetler bölümünü inceleyebilirsiniz. İletişim bölümüne giderek bizimle iletişime geçebilir ve taleplerinizi bizlere iletebilirsiniz.