Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

PR Nedir? Halkla İlişkiler Nedir? Nasıl Yapılır?

PR (Public Relations), Türkçe karşılığı hakla ilişkiler olan bir terimdir. Sanat, bilim, iş dünyasında halkla ilişkiler beceri, tecrübe ve bilgi isteyen bir alandır. Gün geçtikçe değeri artan bir alan olduğu için, özellikle firmalarda halkla ilişkiler departmanının rolü oldukça önemlidir. Halkla ilişkiler alanında işletmeler çalışmalar yaparak kullanıcıları daha yakından tanımak isterler. PR çalışmaları bu yüzden oldukça önemlidir. Dolaylı pazarlamayı içeren PR müşteriye pazarlanmak istenen ürün veya hizmet kullanıcıların kişilik, davranış, satın alma eğilimlerine göre yapılmaktadır. Küçük, orta ve büyük ölçekteki firmaların kullanması gereken ve kullanmayanların da sosyal medyada tanınırlık için uygulaması gereken stratejiler arasında PR çalışmaları yerini almaktadır. PR denildiğinde sadece tanıtım ve reklam algılansa da PR birçok metriği içermektedir. Genel olarak PR ve reklam arasında benzerlikler bulunsa da kullanım amacı ve strajeleri yönünden farklar görülmektedir. DigiLUP ekibi olarak hazırladığımız bu içeriğimizde her ölçekteki firmanın ve çalışanlarının merak ettiği PR nedir, Halkla ilişkiler nedir, nasıl yapılır, sorularına detaylı yanıtlar vereceğiz.

PR/Halka İlişkiler Nedir?

PR strateji oluşturmak marka bilinirliği ve müşteri iletişimi açısından oldukça önemlidir. Giriş bölümünde değindiğimiz gibi PR ve reklamlar birbirinin eş anlamlısı gibi algılanabiliyor. Reklam vermek veya sosyal medyada reklam üretmek potansiyel müşterilere doğrudan mesaj verme amacı ile yapılırken, halkla ilişki stratejileri dolaylı yoldan mesaj vererek hedef kitlenin sürece dahil olmasını sağlamaya çalışmaktır. Aklınızda halkla ilişkiler kavramı tam anlamıyla oluşmadıysa PR nedir, detaylı olarak sizlere anlatalım.

PR/halkla ilişkiler, kurumlar ve kişiler arasında ilişki kurmayı sağlayan stratejik iletişim süreci olarak tanımlanmaktadır.  Halkla ilişkiler stratejileri, işletmenin kurumsal imajını ve itibarını oluşturmaktadır. Dolaylı yoldan müşteri ve potansiyel müşteri ile iletişim kurmayı ve bu ilişkiden olumlu yönde geri dönüş alınmasını amaçlanır.

İşletmelerin zorlandığı pazarlama, iletişim, satış, reklamcılık gibi konularda halka ilişkilerin rolü oldukça fazladır. Halka ilişkiler alanında yapılan çalışmalar müşterilerin kuruma veya markaya olan ilgisini çekmek amacıyla yapılırken kurumsal imajın ve itibarın arttırması için yapılır.

PR/halkla ilişkiler, müşteriyi ikna etme yöntemidir. Müşteriyi satın almaya ikna ederek marka imajının oluşması sağlanır. Bu amaca ulaşmak, bir değer ortaya koymak için pek çok araç kullanılmaktadır. Sosyal medyanın artan gücünü kullanarak platform ve uygulamalarda paylaşım yapılarak etkileşimin artması sağlanır. Basın bültenleri ve konuşmalar düzenleyerek, halkla ilişkilerin iyileştirilmesi amaçlanır. Halkla ilişkiler çalışmaları içerisinde iyileştirmeler için çalışmalar yapılırken aynı zamanda kurumu olumsuz etkileyecek olumsuz etkiler için de stratejiler geliştirilir. Kurumu ve ilişkileri zedeleyen konular hakkında araştırma yapılır ve stratejiler belirlenerek önlemler alınır.

PR/Halkla İlişkiler Neden Önemlidir?

PR/Halkla ilişkiler, iş dünyasında hayati bir rol oynamaktadır. Marka bilinirliği, satışları, kuruma olan güveni arttırırken, kurum ve müşteriler arasında sağlıklı bir ilişkinin kurulmasını sağlar.

Halkla İlişkiler, bir krizden kaynaklanan zararı azaltmanıza veya işinize fayda sağlayabilecek beklenmedik fırsatlardan yararlanmanıza da izin verebilir.

Piyasada rakiplerle mücadele yeteneğinizi arttırır. Halkla ilişkiler, kurumunuzu ilgilendiren konularda söz sahibi olmanızı sağlar. PR stratejileri oluşturulurken yaptığınız çalışmalarda, hakkınızda oluşan olumlu ve olumsuz fikirleri, düşünceleri, verileri öğrenebilir gerekli çalışmaları bu alanda yapabilirsiniz.

Sosyal medyada, basında, televizyon kanallarında, radyoda veriler hızlıca değişirken, bu verileri yakalayıp, faydalı şekilde kullanarak, süreci firmanız lehine çevirebilmeniz oldukça önemlidir. Dijitalleşmenin ve hızlı tüketimin artması sebebiyle PR çalışmalarının önemi de artmaktadır.

Halkla ilişkiler marka duyarlılığını arttırır. Sektörünüzle ve kurumunuzla alakalı konularda birinci ağızdan açıklama yapmanız, satışınızı ve kurumunuzu anlatmanız, yapılan haber ve paylaşımlarla etkinizi arttıracaktır.

PR çalışmalarının dolaylı bir çalışma olduğunu yazımızın başında belirtmiştik.  PR, medya, yatırımcılar, hükümet, topluluk, müşteriler ve çalışanlarınız üzerinde olumlu etkiler bırakabileceğiniz bir yoldur. Doğru stratejiler ile halkla ilişkilerinizi iyileştirerek satış hedeflerinize daha erken ulaşabilirsiniz.

Tüketici üzerinde güvenli bir marka imajı sağlarsınız. Markaya olan güven oluştuğunda kolayca bu güven bozulmaz ve tüketiciler bilinen markalarda kendilerini daha güvende hissederler. TV çalışmaları, makaleler, röportajlar, sosyal medya gönderileri ve daha fazlası sektörünüzde güvenilirliğinizi gösterir. Yaptığınız çalışmalar ile sadece müşteri ilişkilerini geliştirmekle kalmazsınız, çalışanların da çalışma motivasyonuna katkıda bulunursunuz.

Halkla İlişkiler Stratejilerinizde Analizlerden Yardım Alın!

PR/ halkla ilişkiler oldukça zorlu bir alandır ve başarılı olabilmek için doğru analiz ve strateji gereklidir. Verilerin sürekli olarak güncellendiği, hızlı tüketimin arttığı günümüzde stratejilerinizi yazılımlara bırakmanız doğru bir tercih olacaktır. Halkla ilişkiler stratejilerinizde DigiLUP analiz hizmetinden yardım alabilirsiniz. Dijital medyadaki yansımanızı öğrenerek doğru stratejiler kurmanızı sağlayan DigiLUP analiz hizmetinin sağladığı avantajları gelin yakından bakalım;

Fuzzy Search teknolojisiyle, alanınızla ilgili aradığınız kelime yanlış yazılsa bile tespit edebilirsiniz.

Sosyal medya mecralarıyla API anlaşmaları ve 150 milyondan fazla web sitesinde tarama imkânı ile 196 ülke ve 187 dilde yayınlanan tüm sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Uluslararası pazarda hizmet veriyorsanız dilinizde olmayan sonuçları platform üzerinde anında kendi dilinize çevirebilirsiniz.

DigiLUP ile topladığınız verileri ve analizleri online dashboard üzerinde inceleyebilir her yerden 7/24 ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dijital medyada tespit edilen tüm sonuçlarınızı yapay zekâ desteğiyle, anlık olarak analiz ederek, zengin grafik seçenekleriyle görselleştirerek inceleyebilirsiniz.

Duygu analiziyle PR stratejilerinizi belirleyebilir, sonuçlarınızın nasıl yayıldığını görmek için Virality Haritasını kullanabilir, anlık olarak analiz ederek, zengin grafik seçenekleriyle görselleştirerek inceleyebilirsiniz.

PR çalışmalarında rakiplerinizin öneminden bahsetmiştik. DigiLUP analiz hizmeti ile kapsamlı sosyal medya analitiğini kullanarak rakiplerinizin sosyal medyada performanslarını da görebilirsiniz.

DigiLUP olarak hazırladığımız bu içerimizde PR nedir, halkla ilişkiler Nedir, nasıl yapılır, sorularına detaylı yanıtlar vermeye çalıştık. Halkla ilişkiler stratejinizde DigiLUP analiz hizmetini kullanarak başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Kurumunuz, müşterileriniz, rakipleriniz hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgilere DigiLUP Platformu ile ulaşabilirsiniz.  Her kurumun ihtiyacına göre oluşturduğumuz analiz paketlerini ve detaylarını incelemek için hizmetler sayfasını inceleyebilirsiniz. İletişim bölümüne giderek bizimle iletişime geçebilir ve taleplerinizi bizlere iletebilirsiniz.