Dijital dünyayı Digilup ile keşfedin…

0212 442 30 00

Pisa sonuçları sosyal medyada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3 yılda bir düzenlenen ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren PISA testinin 2018 yılı sonuçları açıklandı.

Türkiye’de 15 yaşındaki öğrencilerin yüzde 73’ünü temsil eden 186 farklı okuldan 6 Bin 890 öğrenci teste girdi.

Test sonuçlarına göre Türkiye, PISA testine katılan 37 OECD ülkesi arasında; Slovakya, Yunanistan, Şili, Meksika, Kolombiya ve İspanya’yı geçerek 31. sırada yer aldı.

Test sonuçları, sosyal medyada da yorumlandı. MTM Medya Takip Merkezi’nin sosyal medya dinleme servisi Digilup sonuçlarına göre, konuyla ilgili 30.000 paylaşım yapıldı.

Sonuçlarla ilgili yorumlara, Türkiye’deki eğitim sistemi de dahil edildi. Paylaşımlarda, çeşitli önerilerle birlikte, eleştiriler ve bazı sıralamaların değişmesi sebebiyle tebrikler yer aldı. Yani, sosyal medya kullanıcıları bu konuda da ikiye ayrıldı.

Milli Eğitim Bakanı da paylaştı

Aynı sonuçlara göre, en fazla etkileşim alan paylaşım, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapıldı. Selçuk, @ziyaselcuk hesabından yaptığı paylaşımda; sonuçların başarılı olduğunu belirtti.

Sonuçlara dönük bir çok grafik paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı da sosyal medya hesabından, sonuçların daha kolay anlaşılmasını sağlayan paylaşımlar yaptı. Bu sonuçlar doğrultusunda, bazı sosyal medya kullanıcıları, eğitim sistemini takdir eden ve emeği geçenlere teşekkürlerini sunan mesajlar yayınladı.

Sonuçları olumsuz bulanlar oldu

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise sonuçların pek de iç açıcı olmadığı şeklinde yorumlar yaptı. Paylaşımlarda, bilim, Matematik ve okuduğunu anlamada ortalamanın altında kalınmasının, bir eksiklik olduğunu belirtildi.

Pisa sonuçlarının yorumlanmasını eleştiren paylaşımlar yapıldı.